Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Grodzisk Folk Fest 2022 – wydarzenia w PKP

14 października 2022 | 19:00 - 21:30

Zapraszamy na 8 Grodzisk Folk Fest czyli 3-dniowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej zainicjowany w 2012 roku i organizowany przez fundację Akademia Profil w gminie Grodzisk Mazowiecki.

Celem festiwalu jest zwiększanie zainteresowania wielokulturowością w regionie Zachodniego Mazowsza, a także aktywizacja społeczności lokalnej poprzez sztukę i promocja amatorskich ruchów artystycznych. W trakcie kilkudniowej imprezy odbywającej się zwykle w październiku prezentujemy ciekawe zjawiska sceny muzyki folkowej i świata w różnych lokalizacjach Grodziska Mazowieckiego.

14 października w Galerii PKP na dworcu  godz.19.00

OPOWIEŚCI Z WALIZKI – Wędrówka Nabu

WĘDRÓWKA NABU to spektakl opowieści inspirowany bajką Jarosława Mikołajewskiego. Dedykujemy go małej Maryam – dziewczynce w drodze. Chcemy ją opowiadać małym (od około 7 lat) i tym całkiem dorosłym dzieciom.

Zapraszamy na opowieść, bajkę-niebajkę, historię, za pomocą której budujemy małe, wędrujące muzeum upamiętniające dzieci na granicach i w drodze, gdziekolwiek są: w Puszczy Białowieskiej, w pontonie pośród ogromnego morza, czy w małej łódce pokonującej rwący nurt rzeki. Ta historia toczy się teraz. Kiedy to czytacie jakieś dzieci ruszają w drogę, inne zatrzymują się zmęczone, jeszcze inne właśnie konfrontują się ze strażnikami w mundurach.

Wędrówka Nabu – OPOWIEŚCI Z WALIZKI

To nie jest świat jaki chcielibyśmy zapewnić naszym dzieciom. Ich dom spłonął, nie ma już dla nich miejsca i życia w dawnym świecie. Droga równa się nadzieja. Dzieci w drodze, jak Odyseusz, nie mają wpływu na wiele rzeczy. Są drobne, kruche i bezbronne w rękach bogów decydujących o ich losie, czasem o życiu.

Za to my mamy jakiś wpływ. Bądźmy z nimi, otwórzmy nasze domy, domagajmy się miejsca dla ludzi, którzy po prostu tak jak my chcą żyć, mieć co jeść, uczyć się, cieszyć i kochać. Żaden mur nie może być odpowiedzią na te pragnienia.

Świat wokół małej bezbronnej Nabu nie jest jednak taki zły. Piękna przyroda, inni niż ludzcy świadkowie i leśni pomocnicy towarzyszą dziewczynce w drodze. Oni także opowiedzieli nam tę historię. A czy Nabu się uda? Tego nigdy nie wiemy.

OPOWIEŚCI Z WALIZKI

Nasza opowieść nie jest więc bajką, jest rzeczywistością wielu dzieci, o której chcemy mówić, przypominać, którą chcemy upamiętnić. Spektakl trwa około godzinę. Do słów dodajemy muzykę, a także odrobinę teatru, żeby poruszał naszą wyobraźnię i jeszcze bardziej angażował w tę historię. Z przyjemnością zatrzymamy się potem, by porozmawiać, albo poprowadzić warsztat związany z tematem opowieści.

Od 10 lat zajmujemy się profesjonalnie sztuką opowieści. Zarówno opowiadamy historie, tworzymy narracyjne spektakle jak i dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem podczas warsztatów. A poza tym angażujemy się społecznie i chcemy, żeby nasze opowieści stanowiły część aktywistycznych działań i zmieniały świat.

Opowiadają: Ania Woźniak i Joanna Sarnecka Muzyka: Paweł Sulik i Ania Woźniak

godz.20.20 koncert duetu SEKUNDA

SEKUNDA to zespół stworzony na początku 2021 roku przez dwie niezależne artystki: Dorotę Błaszczyńską-Mogilską i Wiolę Jakubiec. Tu spotyka się góralski temperament z klasycznym błyskiem i jazzową wyobraźnią. Wspólne działania są dla artystek przestrzenią do swobodnych poszukiwań twórczych. W kompozycjach łączą instrumentalne brzmienia ze śpiewem. Słychać wpływy minimalizmu. Używają niekonwencjonalnych technik gry na skrzypcach takich jak chop czy strumming.

SEKUNDA

Głównym źródłem inspiracji SEKUNDY jest muzyka tradycyjna Beskidu Żywieckiego oraz Spisza. Brzmienie uzupełnione jest instrumentami charakterystycznymi dla tradycji pasterskich takimi jak piszczałki sześciootworowa i wielkopostna oraz zbyrcoki.

SEKUNDA to laureatki najważniejszych konkursów muzyki folkowej w Polsce jak „Mikołajki Folkowe” czy „Nowa Tradycja” oraz TRYTON za najlepszą kreację zbiorową na Festiwalu FAMA 2022.

Miejsce: Poczekalnia PKP, Grodzisk Mazowiecki, ul. 1 Maja 4

Wstęp bezpłatny

Zadanie publiczne współfinansowane z budżetu gminy Grodzisk Mazowiecki

Szczegóły

Date:
14 października 2022
Czas:
19:00 - 21:30
:
,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl