Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Grodzisk Folk Fest 2022 – wydarzenia w Centrum Kultury: OPLA STASIUK TRZASKA i DZIECIUKI

16 października 2022 | 19:00 - 22:00

Zapraszamy na 8 Grodzisk Folk Fest czyli 3-dniowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej zainicjowany w 2012 roku i organizowany przez fundację Akademia Profil w gminie Grodzisk Mazowiecki.

Celem festiwalu jest zwiększanie zainteresowania wielokulturowością w regionie Zachodniego Mazowsza, a także aktywizacja społeczności lokalnej poprzez sztukę i promocja amatorskich ruchów artystycznych. W trakcie kilkudniowej imprezy odbywającej się zwykle w październiku prezentujemy ciekawe zjawiska sceny muzyki folkowej i świata w różnych lokalizacjach Grodziska Mazowieckiego.

16 października w Centrum Kultury o godz.19.00

OPLA STASIUK TRZASKA to projekt niepowtarzalny. Improwizowany w warstwie słownej, zmieniającej się z koncertu na koncert, jednocześnie mocno osadzony w sekcji rytmicznej perkusji, która w mantrowo-litanijnym transie jest jak latarnia na wzburzonym morzu improwizacji Stasiuka, Trzaski, Zemlera i Bukowskiego. To projekt intymny, odsłaniający autentyczne wspomnienia pisarza, który w ten sposób chce dotknąć ulotności pamięci.

OPLA STASIUK TRZASKA

OPLA STASIUK TRZASKA to podróż. Lot ptaka nad polską wsią, prowincją, miastem, gdzie brutalny pierwiastek męski łagodzony jest przez cudownie delikatną kobiecość. Andrzej Stasiuk szorstkości swojego dziadka, twardego chłopa, przeciwstawia matczyną czułość Matki Boskiej, będącej archetypem wszystkich kobiet. To na styku tych emocji buduje się napięcie muzyki. To tu powstaje dźwiękowa opowieść, której słuchacz staje się uczestnikiem.

OPLA STASIUK TRZASKA

Duet Opla to PIOTR BUKOWSKI (gitara) i HUBER ZEMLER (perkusja)

PIOTR BUKOWSKI – kompozytor, gitarzysta, autor muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Znany z solowej działalności oraz z zespołów Xenony, Hokei, a od 2018 roku głównie z afro-punkowego kwintetu Javva.

HUBERT ZEMLER – perkusista, kompozytor i improwizator swobodnie przemieszczający się pomiędzy muzycznymi kategoriami (m.in. Magneto, Mitch&Mitch, Piętnastka, CEL z Felixem Kubinem), perkusista jazzowy, autor albumów solowych z pogranicza awangardy, elektroniki i muzyki etnicznej oraz twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji.

MIKOŁAJ TRZASKA – saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor. Jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między muzyką żydowską i współczesną.

ANDRZEJ STASIUK uchodzi za jednego z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia. Jego książki przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, węgierski, holenderski, czeski, hiszpański, rosyjski, szwedzki, ukraiński i włoski. Sztuki Stasiuka z powodzeniem grane są w Niemczech.

Eter – OPLA STASIUK TRZASKA

16 października w Centrum Kultury o godz.20.30 DZIECIUKI

Zespół DZIECIUKI powstał w 2012 roku w Grodnie na Białorusi. Muzycy pod wpływem Irish-punka, postanowili stworzyć swój białoruski folk-punk. Teksty w większości traktują o historii Białorusi, ale sporo tam też tam pijanej jazdy na rowerach 😉.

DZIECIUKI

Paradoksalnie właśnie historyczne teksty i wykorzystanie języka białoruskiego, przyniosło im negatywne relacje z władzami, które zakazywały ich koncertów, pod pretekstem „niskiej wartości artystycznej” utworów.

Zespół przez te lata nagrał trzy płyty. Pracę nad czwartym przerwały protesty 2020 roku i idące za nimi represje, które praktycznie zdusiły białoruską kulturę. Problemy nie ominęły także członków zespołu. Areszty, sądy, więzienia, wymuszona emigracja. Kilku członków zespołu znalazło schronienie w Warszawie gdzie, za wiedzą i zgodą tych pozostających w Białorusi, postanowili kontynuować działalność.

Gramy aby pokazać, że żyjemy i przetrwamy!!!

 

 

 

 

Zadanie współfinansowane z budżetu gminy Grodzisk Mazowiecki

Szczegóły

Date:
16 października 2022
Czas:
19:00 - 22:00
:
,

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl