Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„Dworce w stylu narodowym na Mazowszu” – wystawa

22 lipca 2022 | 18:00 - 18:30

Zapraszamy w piątek 22 lipca o godz.18.00 przed dworzec PKP na oficjalne otwarcie wystawy „Dworce w stylu narodowym na Mazowszu”.

Jest to prezentacja charakterystycznych budynków stacyjnych zaprojektowanych przez wybitnego architekta Romualda Millera. Przypomniana zostanie historia odbudowywania infrastruktury kolejowej po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Elementem narracji będzie znaczenie stylistycznego wymiaru architektury w okresie odradzania się państwa polskiego. Sam proces kształtowania się stylu narodowego, inaczej nazywanego dworkowym, może zainteresować widzów. Objaśnienie nazw i rysunki detali architektonicznych mają na wystawie charakter edukacyjny.

Dobrze znane budynki, wciąż pełniące swoją funkcję, pokazane w kontekście historii oraz historii architektury stają w innym świetle – jako część mazowieckiej spuścizny kultury.

Miejscem ekspozycji jest teren w pobliżu dworca w Grodzisku Mazowieckim. Budynek dworca jest jednym z prezentowanych na wystawie obiektów. Wspaniały przykład reprezentacyjnej architektury w stylu dworkowym, starannie odrestaurowany jest więc zarówno tłem jak i elementem ekspozycji.

Wystawa plenerowa „Dworce w stylu narodowym na Mazowszu” powstała dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego oraz Gminy Grodzisk Mazowiecki przy współpracy z Ośrodkiem Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Ekspozycję przygotowała FUNADACJA NA RZECZ ROZWOJU KULTURY MUZART.

 

Szczegóły

Date:
22 lipca 2022
Czas:
18:00 - 18:30
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl