Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Cree – koncert

15 listopada 2013 | 21:00

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2013/sierpien/plakat_Cree_1.JPG

Zapraszamy w piątek 15.11.2013 o godz. 20.00 na koncert zespołu CREE

zespół wystąpi w składzie:

Sebastian Riedel-wokal,gitara
Sylwester Kramek-gitara
Lucjan Gryszka-gitara basowa
Adam Lomania-instrumenty klawiszowe
Tomasz Kwiatkowski-perkusja

Nazwę Cree pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 r. podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych.

Kolejnym wydarzeniem dla zespołu był , zarejestrowany przez TVP, koncert na ,, FAMIE” w Świnoujściu.

Następnym etapem na drodze Cree do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie, jako support przed Johnem Mayallem. Zespół został bardzo ciepło przyjęty.

W maju 1998 roku zespół został zaproszony do Francji na Festiwal w Lille i zagrał kilka udanych koncertów przed francuską publicznością. Brzmienie zespołu przypadło do gustu, znanym z wyszukanego smaku, Francuzom.
https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2013/sierpien/Sopot Top Trendy 2013.jpg
Popularność zespołu znacznie wzrosła po sukcesach odniesionych na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Przystanku Woodstock w Żarach i Rawie Blues w Katowicach.

W roku 2000, wokalista zespołu Cree, Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce w kategorii : najlepszy wokalista bluesowy w plebiscycie miesięcznika ,, Twój Blues”.

Lata 2000-2001 to okres znaczących zmian w składzie zespołu.

Na stałe do zespołu powrócił Sylwester Kramek, natomiast odszedł Marek Gruszka i Dariusz Sarna, którego zastąpił na gitarze basowej ,wybitny śląski basista legendarnej grupy KRZAK, Jurek ,,Kawa” Kawalec.
W roku 2003 z Cree odszedł Krzysztof Głuch, co przyczyniło się do zmiany brzmienia zespołu na mocniejsze, gitarowe przy jednoczesnej rezygnacji z klawiszy.

Najbardziej bolesną stratą dla zespołu była śmierć Jurka Kawalca. 9 września 2003 r., po ciężkiej chorobie, odszedł wspaniały muzyk i przyjaciel. Jak podkreśla Sebastian Riedel ” Kawa jest , będzie i zostanie”.

Nowym basistą w Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny.

Rok 2004 przyniósł zespołowi kolejne zmiany. Adriana Fuchsa na instrumentach perkusyjnych zastąpił Tomasz Kwiatkowski, który do współpracy zaprosił grającego na instrumentach klawiszowych, znanego śląskiego muzyka, Adama Lomanię. W takim składzie zespół gra do dziś.

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2013/sierpien/IMG_0881p.jpgW maju 2009 roku zespół Cree wystąpił we Wrocławiu na ,, Thanks Jimi Festiwall” poświecony Jimiemu Hendrixowi. Na głównej scenie tego festiwalu pojawił się wokalista grupy Cree Sebastian Riedel i tacy muzycy jak: Leszek Cichoński, Mieczysław Jurecki i Marek Raduli. Wraz z 6000 uczestników festiwalu zagrali oni utwór ,,Hey Joe” , bijąc tym samym rekord Guinessa.

2012 rok, to kontrakt z wytwórnią “Universal Music”. Zespół Cree zakończył pracę nad najnowszym albumem pt. “Diabli Nadali”, którego premiera zaplanowana została na 29 maja 2012r.

W czerwcu tego roku zespół otrzymał  główną nagrodę (nagrodę publiczności) oraz Statuetkę “Rmf Maxxx” podczas Festiwalu Sopot TopTrendy 2013.

Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla : ,, Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć”

Bilety w cenie:

45 zł – rzędy od I do IX

35 zł rzędy od X i rzędy boczne

zarezerwuj bilet on-line

Kino Centrum Kultury
ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Wrzesien/MECENASI.jpg

Szczegóły

Date:
15 listopada 2013
Czas:
21:00
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl