Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„Chopin i Tellefsen” – recital fortepianowy Marka Brachy

21 kwietnia 2024 | 16:00 - 17:30

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 21 kwietnia o godz.16.00 na kolejną Koncertową Mediatekę i spotkanie ze znakomitym pianistą Markiem Brachą

“Chopin i Tellefsen” – to wyjątkowy program, w którym prócz muzyki w mistrzowskim wykonaniu Marka Brachy usłyszymy również jego komentarze o kompozytorach.

Thomas Tellefsen to kompozytor, pianista i pedagog urodzony w norweskim Trondheim w 1823 roku, uczeń i przyjaciel Fryderyka Chopina, który przez wiele lat pozostawał pod jego wielkim wpływem. Z okazji dwustulecia urodzin Tellefsena pianista i szopenista Marek Bracha stworzył autorski recital komentowany, w którym pokazuje jak dzieła tych dwóch wielkich muzyków przenikającą się nawzajem.

Fascynację Tellefsena twórczością Chopina wyraźnie widać w szeregu jego utworów fortepianowych. Charakterystyczna fraza, harmonia czy nastrój odbijają się echem w gatunkach, które uprawiał – interesowały go szczególnie XIX-wieczne formy takie jak mazurek, walc, ballada czy nokturn, tak ukochane i rozsławione przez Chopina. Marek Bracha podczas przeszło godzinnego koncertu interpretuje kompozycje obydwu kompozytorów ukazując ich wspólną myśl muzyczną. Między utworami pianista opowiada o kontekście historycznym i okolicznościach powstania, a także dzieli się ciekawostkami z życia kompozytorów.

Recital komentowany jest formą koncertu, którego wartością dodaną jest warstwa słowna przedstawiająca konteksty pozamuzyczne wykonywanych utworów. Ten walor edukacyjny przyczynia się do lepszego rozumienia i bardziej świadomego odbioru dzieł przez publiczność, co powoduje również, że taki rodzaj spotkania muzycznego jest szczególnie lubiany i doceniana przez odbiorców.

Marek Bracha – wszechstronny pianista wykształcony w Warszawie i Londynie. Aktywnie koncertuje z repertuarem muzyki klasycznej, który wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki.

Pianista współpracuje także z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o nowe pozycje solowe, kameralne oraz z towarzyszeniem orkiestr. Ma w dorobku prawykonania utworów I Zalewskiego, D. Przybylskiego, J. Bruzdowicz. M. Majkusiaka.

Koncertuje na fortepianach historycznych, jak również prowadzi wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego (m. in. Akademia Fortepianów Historycznych w Lusławicach w 2017 roku). Swoimi koncertami na całym świecie (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską. Jako solista współpracuje z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, José Maria Florêncio, Alun Francis czy Jacek Kaspszyk.

Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet.Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety – Bugaj.

Pianista ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera.

  1. W programie niedzielnym usłyszymy:

Chopin
Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2

Polonez A-dur op. 40 nr 1
Polonez c-moll op. 40 nr 2

T. Tellefsen
4 Mazurki op. 3

F. Chopin
Ballada g-moll op. 23

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Mediatece na pół godziny przed koncertem, jedna osoba po okazaniu Grodziskiej Karty Mieszkańca może odebrać maksymalnie dwie wejściówki, miejsca są nienumerowane.
MEDIATEKA, GRODZISK MAZOWIECKI, UL. 3 MAJA 57

Szczegóły

Date:
21 kwietnia 2024
Czas:
16:00 - 17:30
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/mediateka/wydarzenie/chopin-i-tellefsen-rcital-fortepianowy-marka-brachy/

Organizator

Mediateka
support: estinet.pl