Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

BRAT NASZEGO BOGA wg Karola Wojtyły

26 listopada 2013 | 21:00

   Serdecznie zapraszamy do sali widowiskowej we wtorek 26.11.2013 o godz.20.00 na spkektakl 

BRAT NASZEGO BOGA wg Karola Wojtyły

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2013/listopad/plakat_Brat_Naszego_Boga.jpg
Dramat Karola Wojtyły jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater Adam Chmielowski odczuwa powołanie do sztuki i do niesienia pomocy potrzebującym. Wywołuje to w nim niemal rozdarcie wewnętrzne. Ostateczną decyzję podejmuje oglądając swój obraz Ecce homo. W wizerunku Chrystusa odnajduje miłosierdzie i odpowiedzialność za ubogich. Adam Chmielowski przemienia się w Brata Alberta i zakłada zgromadzenie zakonne – Zgromadzenie Braci Albertynów. W utworze pojawia się też problem rewolucji, przewija się on w całym utworze w rozmowach Adama i Nieznajomego – zwolennika rewolucji. Nieznajomy chce rewolucji skierowanej przeciwko bogatym, nastawionej na dobra materialne i polepszenie warunków bytowych ludzi. Adam natomiast uważa, że konieczna jest jeszcze “rewolucja” duchowa. W ostatniej scenie bracia zakonni rozmawiają z Bratem Albertem o buncie robotniczym przeciw uprzywilejowanym. Brat Albert mówi: Przecież wiecie, że gniew musi wybuchnąć. Zwłaszcza jak jest wielki. (…) I potrwa bo jest słuszny (…) Wiem jednak, że wybrałem większą wolność. Bunt wobec ucisku, chęć wolności, jest uzasadniona i nie potępiona, ale większą wolnością jest Miłosierdzie. Adaptacja dramatu przez reżysera Artura https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2013/listopad/b5.jpgDziurmana została uwspółcześniona a język uproszczony.

Przedstawienie ma charakter filmowo-teatralny, dramat rozgrywa się na kilku planach, często jednocześnie w mieszkaniu artysty we wnęce pod reżyserką (ogrzewalnia) i na ekranie –  Krakowskie Zaułki, Park Podgórski, Opactwo Tynieckie. Sceny ukazują konfrontację dwóch światów – estabishmentu mieszczaństwa artystów także magistrackich urzędasów z jednej strony i ludzi odtronconych zupełnie bezradnych w swej beznadziejności dysponujących jedynie agresją z drugiej.https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2013/listopad/b1.jpg
Wrażliwy artysta jeszcze Adam Chmielowski miota się niezrozumiałym przez dotąd swoich i brutalnie odtrąconych przez odtrąconych. Podjęta przez artystę daleka i kręta jak się w finale okazuje droga staje się jedynym sposobem dotarcia do nich. Artur Dziurman wraz z całym zespołem cały ten proces sugestywnie przedstawili. Mogę jedynie stwierdzić że przedstawienie zrobiło na mnie duże trwające do dziś wrażenie czym pragnę się z państwem podzielić zachęcając by sami je państwo obejrzeli i przeżyli każdy na swój sposób.
Przedstawienie autorstwa dramatu Karola Wojtyły pt. Brat Naszego Boga w reżyseri Artura Dziurmana z pewnością jesthttps://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2013/listopad/b3.jpg tego warte.
          Patronat honorowy objeli Kardynał Stanisław Dziwisz Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego.
Brat Naszego Boga jest trzecią produkcją Stowarzyszenia Sceny Molliere po Dzikich Ładziędziach J. Ch. Andersena Koziołku Matołku Kornela Makuszyńskiego. Premiera spektaklu “Brat Naszego Boga” odbyła się 4 kwietnia 2009r. Spektakl ilustrowany jest muzyką Jana AP Kaczmarka, Jacka Skubikowskiego Zespołu IL DIVO. Za scenografią oraz kostiumy odpowiada znany Krakowski scenograf i kostiumolog Ryszard Melliwa.https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2013/listopad/b4.jpg

Bilety w cenie:

50 zł przedsprzedaż

60 zł w dniu spektaklu

Kino Centrum Kultury
ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Wrzesien/MECENASI.jpg

Szczegóły

Date:
26 listopada 2013
Czas:
21:00
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl