Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

BIESIADA KAUKASKA

23 listopada 2015 | 01:00 - 24 listopada 2015 | 00:59

Wydarzenie odwołane !!!! poniedziałek 23.11.2015 o godz. 18.00  BIESIADA KAUKASKA

„Za oszukaństwo, bicie i kradzież”

Za oszukaństwo – by oszukać śmierć
Za bicie – by bić się za przyjaciół
Za kradzież – by skraść serce ukochanemu

Kaukaska tradycja wspólnych biesiad obrosła przez wieki bogatym https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2015/pazdziernik/biesiada.jpgrytuałem. Przy suto zastawionym stole rozmawia się o rodzinie, sztuce, polityce, religii, życiu i śmierci.
Nie ma uczty bez toastów, a toastów bez tamady, którego można określić mianem „przewodnika stołu” czy wodzireja. Tamadę wybiera się demokratycznie spośród współbiesiadników. Zwykle jest to dojrzały mężczyzna, który cieszy się szacunkiem i potrafi wygłaszać oratorskie toasty. On wyznacza moment, kiedy można chwycić za kielich i wysłuchać życzeń zdrowia i szczęścia. Również on wypowiada kluczowe słowo gaumardżios, po którym biesiadnicy mogą wypić wino. Toasty stają się często popisem oratorstwa i piękna głosu, i zawsze zawierają głębokie filozoficzne przesłanie.

„BIESIADA KAUKASKA” to opowieść o kaukaskiej tradycji biesiadnej, to także zaproszenie słuchaczy do muzycznego udziału w takiej uczcie, w czasie której czytający teksty aktor/prowadzący wprowadza publiczność w niezwykły klimat słynnych kaukaskich biesiad. Muzyczną ilustrację w tym projekcie stanowią ormiańskie i gruzińskie pieśni wykonywane przez KAIROS. Całości dopełnia udział niezwykłego artysty – Aszota Martirosiana – śpiewaka ludowego z Armenii, laureata wielu festiwali muzyki ludowej w Armenii.

Męski Zespół Wokalny KAIROS
Aszot Martirosian – śpiewak ludowy z Armenii. Laureat wielu festiwali muzyki ludowej.
Borys Somerschaf – solista, kompozytor, twórca i dyrygent Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos
Giorgi Maglakelidze – Tamada; Gruzin, od wielu lat mieszkający w Polsce. Autor znakomitych książek: „Toasty gruzińskie. Zapomniana sztuka światowej biesiady”, „Gruzja. Przewodnik reportażowo-kulturalny”, „Rozmówki polsko-gruzińskie”.

Bilety w cenie: 30 zł

 

 

Kino Centrum Kultury

ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

Szczegóły

Początek
23 listopada 2015 | 01:00
Koniec:
24 listopada 2015 | 00:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl