Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Bach na jazzowo

25 kwietnia 2012 | 21:30

25.04.2012 godz.19.30 – 3 CLUB – koncert zespołu OLSZEWSKI – BACH – TRIO w składzie: Piotr Olszewski – gitara, Mirosław Wiśniewski – kontrabas, gitary basowe, Jacek Pelc – perkusja.

Płyta “Olszewski-Bach-Trio” to próba ukazania kompozycji Jana Sebastiana Bacha na kanwie jazzowego podłoża tzn. pulsacji, frazowania i artykulacji, wzbogaconych oczywiście o element improwizatorski. Każdy utwór osadzony jest w konkretnym groovie, który nadaje odpowiednią motorykę i sugeruje specyficzny muzyczny klimat.

Kompozycje Bacha wykorzystane są tutaj jako tematy, które stanowią podstawę do instrumentalnych improwizacji umiejscowionych w różnych stylach i odcieniach szeroko pojmowanego jazzu. Spotykamy się więc tu z klasyczną jazzową balladą, walcem, formą stricte walkingową, funkiem, sambą, reggae a nawet pulsami i brzmieniami bardzo współczesnymi

Piotr Olszewski jest zwycięzcą I Konkursu Gitarzystów Jazzowych – „Guitar City” w Warszawie.

“„ Olszewski Bach TRIO” to świetny pomysł muzyczny i w dodatku bardzo dobrze wyprodukowany a co najważniejsze zrobiona z sercem, duszą i co w dzisiejszych czasach jest rzadkością z kulturą i elegancją.
Pomysł jazzowych aranżacji muzyki J.S.Bacha to niełatwy i ryzykowny plan.
Wielu artystów to próbowało robić i niektórym się udało, ale niestety niektórzy polegli na tym “polu łączenia muzyki poważnej z jazzem”
Tajemnica leży w aranżacjach.
Piotr Olszewski znakomicie wyczuł, że wspaniała muzyka J.S.Bacha jest materiałem szalenie delikatnym i należy do niej podejść z olbrzymim szacunkiem a jednocześnie odważnie dodać do niej elementy, które ją umieszczą w smakowitym jazzowym sosie, ale nie zabiją jej szlachetnego smaku.
Olszewski jest dojrzałym świetnym gitarzystą o pięknym brzmieniu i czytelnej frazie.
Jest otwarty na wszystko, co w muzyce pojawiło się na przestrzeni ostatniego półwiecza.
W jego solówkach słychać elementy klasycznego jazzu,swingu, ale także frazowania bardziej współczesnego. Sola gitary są przemyślane, logiczne i bardzo stylowe, a co najważniejsze  na temat.
To w obecnym świecie rzadkość, gdy gitarzysta nie gra wyświechtanych “licków”, które już wszyscy tysiące razy słyszeli, tylko improwizuje melodyczną frazą.
Tylko tak można było zmierzyć się z muzyka J.S.Bacha żeby jej nie okaleczyć a pokazać ją w innym świetle. Brawo Piotr, to kawałek świetnej gitarowej roboty.
To wszystko świadczy o ogromnej muzykalności i dojrzałości Piotra jako gitarzysty i o wielkiej kulturze jako człowieka.
Cichymi bohaterami tej płyty są także partnerzy Piotra.
Rewelacyjny i jak zwykle extra kreatywny perkusista Jacek Pelc. Jacek zachwyca na tej płycie wirtuozerią, ale także artykulacją i sonorystyką.
To arcytrudne zadanie, jakie miał do zrealizowania, zrobił po mistrzowsku i z elegancką nonszalancją, która jest cechą tylko najwybitniejszych muzyków.
Wreszcie kontrabasista i gitarzysta basowy Mirosław Wiśniewski. To znakomity i prawdziwy basista o pięknym brzmieniu i doskonałym zrozumieniu roli swojego instrumentu. Tam gdzie trzeba, pełni rolę organizatora soundu całego tria,  z kolei tam gdzie należy, wchodzi w piękne stylowe i wirtuozowskie kontrapunkty z gitarą. Mirek imponuje spokojem i tajemniczą energią, którą uwalnia w absolutnie właściwych momentach.
Muszę przyznać, że z wielką przyjemnością kilkakrotnie wysłuchałem tej płyty i mogę ją polecić wszystkim, którzy kochają Bacha, Jazz, Gitarę i wogóle dobrą muzykę.”

Jarek Śmietana

CENA BILETÓW –25 zł

w dniu koncertu – 30 zł

Kino Centrum Kultury
ul. Spółdzielcza 9

22 734 79 44 kino@centrumkultury.eu

MECENASI CENTRUM KULTURY

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2012/Luty/sponsorzy2012.jpg

Szczegóły

Date:
25 kwietnia 2012
Czas:
21:30
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl