Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

BABADAG – koncert

14 lutego 2022 | 18:00 - 19:30

14 lutego ruszają Sploty, czyli Grodziskie Spotkania Wielokulturowe. Zapraszamy na koncert otwierające tegoroczną edycję SPLOTÓW.

14.02.2022 godz. 18.00 w MEDIATECE wystąpi zespół BABADAG

Zespół Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej (Muzyka Końca Lata, projekty z Raphelem Rogińskim, Danielem Pigońskim). Założeniem było stworzenie i granie muzyki „organicznej“ – wypływającej z ciała, nie z intelektu, granej przede wszystkim na akustycznych instrumentach, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych. Powstały piosenki-bajki, piosenki-mity, o tekstach – po polsku i po angielsku – wykorzystujących klasyczne toposy i symbole, przetrawione przez współczesną wrażliwość samej autorki.

W 2012 roku nakładem wytwórni Lado ABC ukazała się pierwsza płyta BABADAG, w składzie owianym już swego rodzaju legendą: Ola Bilińska, Szymon Tarkowski (Pustki, Płyny) Hubert Zemler (perkusyjne płyty solo, SzaZaZe, Slalom) i Maciej Cieślak (Ścianka), który także miksował i współprodukował materiał.

W 2018 roku BABADAG powraca – w nowym składzie, Ola Bilińska zaprosiła do współpracy trzech muzyków z Warszawy oraz trzy wokalistki z Wilna trzy siostry Kriščiūnaitė: Lauksmina, Raminta i Dominyka, wokalistki związane z litewską sceną muzyki tradycyjnej i warszawską część zespołu – trzech uznanych muzyków polskiej sceny alternatywnej: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow. W połowie drogi między nimi – Ola Bilińska, która na co dzień mieszka na Suwalszczyźnie, kilka kilometrów od litewskiej granicy.

Liderka, zafascynowana bliskością geograficzną i innością kulturową Litwy oraz nieco egzotycznym pięknem brzmienia litewskiego języka, tym razem wzięła na warsztat sutartinės – stare litewskie kanony o niezwykle ciekawej strukturze. Struktury te wykorzystała jako jedną z warstw swoich piosenek, do starych melodii dopisując nowe teksty, po polsku i po angielsku, do tradycyjnych zwrotek – nowe refreny, do linii wokalnych – instrumentalne aranże.

Bilety w cenie 2 zł do kupienia

tu KUP BILET

lub w dniu koncertu w Mediatece

miejsca na sali są nienumerowane

 

Szczegóły

Date:
14 lutego 2022
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://www.centrumkultury.eu/mediateka/wydarzenie/babadag-koncert/

Organizator

Mediateka
support: estinet.pl