Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

“Alcarràs” – film nagrodzony  Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale

21 października 2022

Zapraszamy 21 października do Kina Wolność na film Carli Simón “Alcarràs”, film nagrodzony  Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale

Życie rodziny hodowców brzoskwiń w hiszpańskiej Katalonii zmienia się diametralnie, gdy umiera właściciel uprawianej przez nich ziemi a jego spadkobierca zamierza ją sprzedać.

Opowieść o blaskach i cieniach codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski ma w sobie znaną z Lata 1993 autobiograficzną szczerość, ciepło i dyskretne poczucie humoru. W obu filmach umieszczenie w centrum dziecięcych bohaterów pozwoliło także na nadanie waloru niezwykłości błahym, pozornie nieistotnym wydarzeniom. Na tym jednak podobieństwa się kończą, gdyż kameralne Alcarràs zostaje nieoczekiwanie wzbogacone o – niemal nieobecny w debiucie Simón – wydźwięk polityczny. Podobnie jak w klasycznym Drzewie na saboty Olmiego, spokój prowincjonalnego świata zostaje w filmie Katalonki bezpowrotnie zburzony przez wtargnięcie nowoczesności i postępu. W obliczu tych wydarzeń bohaterowie muszą na naszych oczach dokonać brzemiennego w skutkach wyboru pomiędzy pragmatyzmem a idealizmem.

REPERTUAR

BILETY

Szczegóły

Date:
21 października 2022
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Centrum Kultury
support: estinet.pl