Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

2. Rodzinny Piknik Historyczny

17 września 2016 | 02:00 - 18 września 2016 | 01:59

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na 2. Rodzinny Piknik Historyczny w Grodzisku Maz.

„W szwedzkim ogniu”, który odbędzie się w sobotę 17 września 2016 r. w pobliżu dawnej kolebki miasta. Zachowane ślady średniowiecznego grodziska nazywane Szwedzkimi Górami staną się inspiracją dla przygotowanych tego dnia atrakcji. U podnóża dawnego grodziska wyrośnie obozowisko wojskowe żywcem wyjęte z XVII w., w którym można będzie podziwiać kunszt bojowy husarzy, rajtarów, muszkieterów, hajduków, pikinierów, Kozaków i Tatarów oraz uczestniczyć w potyczkach kawalerii i piechoty. Pomiędzy wojskowymi namiotami rozłożą się kramy historycznych rękodzielników: tkaczek, koronczarek, barwiarek, garncarzy, płatnerzy, kowali, pasamoników i innych. Na śmiałków czekają nie lada wyzwania: próba sił w strzelaniu z łuku, historyczne gry towarzyskie i zręcznościowe. Zmęczeni odpoczną w tatarskiej jurcie i posilą się potrawami z dawnych wieków. Nie zabraknie śpiewów, tańców i gawęd historycznych, a zwieńczeniem pikniku będzie spektakl Teatru Ognia Bohema „Płonące skrzydła husarii” nawiązujący do wiktorii wiedeńskiej.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 17.09.2016 r. w godz. 13.00-21.00 na łąkę u https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2016/lipiec/12030281_824783964309081_3074181997961593583_o.jpgwylotu ul. J. Ordona w Grodzisku Maz. Wstęp wolny.

Wiek XVII w historii Polski to okres, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów, rozciągająca się od morza do morza, skąpana była w ogniu wojennej pożogi. Na niebie zasnutym dymem z płonących wsi i huczącym wystrzałami armat królował Mars, bóg wojny. Uprawne pola stały się miejscami bitew, zamki, w których królował sarmacki splendor, zamieniły się w fortece, łany zbóż uginały się pod butami maszerujących wojsk szwedzkich, kopytami tatarskich koni i kołami kozackich hulaj-horodyn. Zapach dojrzałych owoców zastąpił swąd prochu strzelniczego, za wojskiem przyszedł głód, a za nim choroby i śmierć. Polska przypominała wówczas mocarnego odyńca, którego opadła sfora psów, to kąsającego, to znów broniącego się przed nacierającym, coraz liczniejszym zastępem wrogów. Spektakularne wiktorie polskiego oręża szły w parze ze sromotnymi klęskami, okrzyki tryumfu mieszały się ze łzami bólu, szum husarskich skrzydeł zderzał się z wystrzałami szwedzkich muszkietów. Wypadki te, rzecz jasna, nie mogły ominąć Grodziska. Ciągłe przemarsze wojsk, głód, bieda i choroby sprawiły, że miasto przeżywało największy w swych dziejach upadek, z którego dźwignęło się dzięki opiece rodu Mokronoskich i uporowi mieszkańców. Dziś pamiątką po tamtym czasie jest nazwa Góry Szwedzkie, nadana pradawnym szańcom, na których w okresie „potopu” obozować mieli Szwedzi. 

Grodziski Rodzinny Piknik Historyczny to cykliczne wydarzenie edukacyjne zainicjowane przez pracowników Galerii Etnograficznej Willa Radogoszcz w 2015 r.

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2016/lipiec/12027171_824784930975651_332944487597347258_o.jpg
Celem Pikniku jest popularyzacja istotnych dla budowania tożsamości narodowej i lokalnej wydarzeń historycznych, zwiększenie dostępności do najcenniejszych zasobów dziedzictwa lokalnego Grodziska Maz., integracja lokalnej społeczności poprzez spotkanie i wspólną zabawę. W wydarzeniu biorą udział uznani historyczni rekonstruktorzy i rzemieślnicy. Prezentują oni wysokiej klasy kunszt wojskowy, rękodzielniczy i artystyczny. Wśród odtwórców historycznych znajdują się pracownicy naukowi, autorzy cenionych opracowań historycznych, artyści i pasjonaci. Przygotowane przez nich pokazy są żywą i atrakcyjną lekcją historii i tradycji, która przyciąga odbiorców w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Grodziska Maz. oraz Rada Miejska. Współorganizatorem Pikniku jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna.

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2016/wrzesien/komunikacja piknik.jpeg

Szczegóły

Początek
17 września 2016 | 02:00
Koniec:
18 września 2016 | 01:59
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl