Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„1000 Pierwszych dni dla zdrowia”

24 maja 2014 | 16:30

https://www.centrumkultury.eu/pliki/ckg/grafika/Artykuly/2014/maj/1000dni.jpg

Serdecznie zapraszamy 24.05.2014 o godz.14.30 do sali konferencyjnej na bezpłatne warsztaty prowadzone przez Alicję Nader

„1000 Pierwszych dni dla zdrowia” to program edukacyjny, który powstał z inicjatywy Fundacji NUTRICIA. Jednym z partnerów realizujących program jest Federacja Polskich Banków Żywności. Dwa federacyjne Banki Żywności – Bank Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana oraz Bank Żywności w Olsztynie zrealizują projekty edukacyjne w ramach programu..

„100 Pierwszych dni dla zdrowia” jest odpowiedzią na problem nieprawidłowego żywienia dzieci do lat 3. Poświęcony jest edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci od pierwszych chwil życia do ukończenia 3 roku życia.

Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia” powstał z inicjatywy Fundacji NUTRICIA, której misją jest ochrona, promocja i zapewnienie zdrowia poprzez żywienie.

Projekt jest realizowany jest w partnerstwie:
      Rzecznik Praw Dziecka (Patron honorowy),
    Centrum Zdrowia Dziecka,
    Instytut Matki i Dziecka,
    Federacja Polskich Banków Żywności,
    Polskie Towarzystwo Dietetyki,
    Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego,
    Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci „Zdrowe Pokolenia”,
    Miejski Zespół Żłobków w Łodzi,
    Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”.

Cel projektu

Celem projektu „1000 Pierwszych dni dla zdrowia” jest wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych u kobiet ciężarnych i najmłodszych dzieci oraz zmiana nieprawidłowych nawyków związanych z dietą.

Dlaczego „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”?

„1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, jest to okres pierwszych 3. lat życia dziecka. W tym czasie organizm dziecka zmienia się:
      Podwaja się jego wzrost
    Waga zwiększa się pięciokrotnie
    Kształtuje się metabolizm dziecka, który ma wpływ na dalsze zdrowie człowieka
    Kształtują się nawyki i zachowania żywieniowe

Wyniki badań przeprowadzone przez Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Instytutu Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA, są niepokojące:

    Wśród dzieci miedzy 6 a 2 miesiącem życia, jedynie 7% mam stosuje się do zaleceń żywieniowych dla niemowląt.
    Ponad połowa dzieci w wieku 2-3 lata ma nieprawidłową masą ciała w stosunku do wzrostu.
    Dzieci spożywają za dużo cukru, soli, za mało wapnia i witaminy D.

Projekt „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, jest odpowiedzią na istniejące problemy, wynikające z niewiedzy. Rodzice oraz opiekunowie dzieci do lat 3, są odpowiedzialni za zdrowie dziecka w późniejszych latach.

Rola Federacji Polskich Banków Żywności w projekcie „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”

Formuła Programu uwzględnia specyficzne obszary specjalizacji wszystkich Partnerów, które realizują projekt.

Federacja Polskich Banków Żywności będzie prowadzić działania edukacyjne w regionach. Projekty dwóch Banków Żywności-Bank Żywności w Olsztynie oraz Bank Żywności im. Marka Edelmana w Łodzi, które wygrały w konkursie grantowym Federacji Polskich Banków Żywności., przeprowadzą warsztaty edukacyjne dla rodziców, spotkania i prelekcje oraz punkty poradnicze i informacyjne.

Projekty Banków Żywności skierowane są do osób, które korzystają z pomocy żywnościowej Banków Żywności, oraz do placówek dla najmłodszych np. żłobków.

Platforma edukacyjna

W Internecie działa już platforma edukacyjna, na której rodzice znajdą wszystkie niezbędne informacje dotyczące żywienia. Strona dostępna jest pod adresem:
http://www.1000dni.pl/

Przy pomocy platformy sprawdzić można m.in. rozwój dziecka na siatkach centylowych, obliczyć BMI dziecka, rozwiązać quiz, zapoznać się z zasadami żywienia dzieci do lat 3., skorzystać z praktycznego kompendium wiedzy.

Szczegóły

Date:
24 maja 2014
Czas:
16:30
Wydarzenie kategoria:
support: estinet.pl