Erasmus+
W 2022 r. Strefa Aktywnego Seniora złożyła wniosek o dofinansowanie w sektorze edukacji dorosłych programu Erasmus+. Latem 2022 r. uzyskaliśmy dofinansowanie projektu o nazwie: “Mobilność edukacyjno-kulturoznawcza dla seniorów uczestniczących w kursach języka niemieckiego ze Strefy Aktywnego Seniora w Grodzisku Mazowieckim”, który ma być zrealizowany w terminie od grudnia 2022 r. do maja 2024 r. W ramach tego projektu odbywają się regularne cotygodniowe zajęcia z języka niemieckiego z Marią Podlecką oraz dodatkowe zajęcia poświęcone kulturze i historii Austrii z Marcinem Mazurem. Głównym wydarzeniem projektu był wyjazd grupy 20 kursantów do Austrii, zorganizowany wspólnie ze związkiem seniorów NÖ’s Senioren z siedzibą w St.Pölten oraz jego kołem terenowym w Langenlois.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, na którym nasi kursanci się przedstawiają i krótko opowiadają o swoim życiu, rodzinie i zainteresowaniach. Film uczestników projektu Erasmus+
SPRAWOZDANIE Z POBYTU W AUSTRII:
Autorką wszystkich zdjęć zamieszczonych w fotorelacji jest Anna Redel.
11.09.2023
W poniedziałek 11 września wyruszyła pierwsza wielka wyprawa grodziskich seniorów w ramach programu Erasmus+. Uczestnicy kursów języka niemieckiego wyjechali do Austrii w ramach współpracy z organizacją NÖ’s Senioren na tygodniowy pobyt, w czasie którego szkolili w zakresie języka niemieckiego, poznawali historię i kulturę Austrii oraz spotykali się z nowymi ludźmi. Pogoda cudowna, atmosfera również, Vorwärts!
12.09.2023
Następnego dnia po przyjeździe odbył się dla nas pierwszy wykład. P. Bianca Taller opowiadała nam o Krems, znajdujących się w mieście wyższych uczelniach i uniwersytecie III wieku. Po wykładzie udaliśmy się na krótkie zwiedzanie kampusu uniwersyteckiego.
Dalsza część programu była pasjonująca i bardzo urozmaicona. Po wykładzie zwiedziliśmy imponujący barokowy klasztor Benedyktynów w Melku, po którym odprowadzała nas przewodniczka o imieniu Maria Teresa. Do Krems wróciliśmy statkiem, przez najbardziej interesujący i urozmaicony odcinek Dunaju, meandrujący między dość wysokimi górami po obu stronach. Wieczorem odbyło się pierwsze spotkanie z naszą grupą partnerską seniorów w Langelois, podczas którego nasi seniorzy mieli pierwszą okazję indywidualnie porozmawiać z uczestnikami austriackiego klubu seniora. Spędziliśmy długi i serdeczny wieczór z radością oczekując na kolejne spotkanie w Langenlois.
13.09.2023
Środa 13 września była dla nas urozmaicona i bardzo intensywna. Od rana słuchaliśmy wykładów i prezentacji w siedzibie austriackiego Hilfswerku, organizacji prowadzącej bardzo rozbudowany program społeczno-kulturalny dla seniorów. Na zakończenie szkoleń odbył się blok spotkań indywidualnych, podczas których nasi uczestnicy mieli możliwość rozmowy z prowadzącymi w języku niemieckim. Po południu pojechaliśmy do wiedeńskiej Volksoper na przedstawienie “Orfeusza w piekle” Offenbacha, które dało nam możliwość doświadczenia prawdziwe wiedeńskiej atmosfery. Wyzwaniem było słuchanie szybkich dialogów w języku niemieckim oraz czytanie niemieckojęzycznych napisów wyświetlanych podczas spektaklu. Pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu późnym wieczorem.
14.09.2023
Czwartek był kolejnym bardzo intensywnym dniem, spędzonym w stolicy regionu St. Pölten. Już o 9:00 rano w muzeum rozpoczęła się multimedialna lekcja poświęcona historii, przyrodzie i geografii Dolnej Austrii. P. Nina – nasza przewodniczka – mówiła w sposób kompetentny i bardzo interesujący, łatwo też nawiązywała kontakt z uczestnikami naszej grupy stwarzając okazję do dialogów w języku niemieckim.
W południe zostaliśmy zaproszeni na obiad do parlamentu krajowego Dolnej Austrii gdzie powitała nas p. Christiane Teschl-Hofmeister przedstawicielka wojewody do spraw seniorów. Po obiedzie nastąpił kolejny blok edukacyjny poświęcony ustrojowi i historii współczesnej Austrii i związany z objęciem przez Sankt Pölten funkcji stolicy tego kraju związkowego. W czasie tych zajęć zwiedziliśmy budynki Landtagu, a na koniec mieliśmy lekcję poglądową dotyczącą geografii i historii miasta ze szczytu wieży Klangturm.
15.09.2023
Piątek znowu upłynął pod znakiem intensywnego zwiedzania. O godzinie 10:00 byliśmy już w Wiedniu, w którym kierownik naszej wyprawy Marcin Mazur dał rozbudowany wykład o historii miasta i jego najważniejszych zabytkach. O godzinie 11:10 weszliśmy do muzeum Sisi w Hofburgu, które zwiedzaliśmy z audioprzewodnikami specjalnie przygotowanymi dla nas w języku polskim i niemieckim. Potem udaliśmy się na obiad, a zaraz po nim poszliśmy obejrzeć jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Wiednia – katedrę św. Szczepana. Była to kolejna porcja intensywnej wiedzy historyczno-kulturalnej. O godz. 18 spotkaliśmy się z naszą grupą partnerską w Langenlois, na indywidualne rozmowy naszych uczestników z tamtejszymi seniorami, mające na celu praktyczne ćwiczenie języka niemieckiego. Około godz. 21, zmęczeni po intensywnym i pełnym wrażeniem dniu, wróciliśmy do hotelu.
16.09.2023
Sobota, ostatni dzień naszej podróży edukacyjnej, była w całości poświęcona nauce o uprawie winorośli. Wino jest jednym z najcenniejszych skarbów regionu, w którym byliśmy, który właśnie od wina nosi nazwę Weinviertel – region winny. Zaczęliśmy od zwiedzania muzeum Winzer Krems, gdzie zapoznaliśmy się z odmianami winorośli, rodzajami gleby i geologią doliny Dunaju oraz sięgającej czasów rzymskich historii winiarstwa w tej okolicy.
Po prawie dwugodzinnym zwiedzaniu przejechaliśmy do klasztoru cystersów Gobelsburg, gdzie oglądaliśmy zabytkowe wnętrza, piwnice i kadzie oraz wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu o historii produkcji wina. Na zakończenie spotkaliśmy się z naszymi partnerami z Langenlois. Podczas tego spotkania oglądaliśmy różne rodzaje winorośli na krzakach, dowiadywaliśmy się o sposobach pielęgnacji krzewów oraz o metodach zbiorów.
Na koniec odbyło się przemiłe spotkanie integracyjne z całą grupą, podczas którego nasi seniorzy intensywnie rozmawiali po niemiecku z członkami przyjmującego nas koła seniorów z Langenlois.
17.09.2023
W niedzielę wieczorem, po całodziennej podróży, pełni wrażeń wróciliśmy do Grodziska Mazowieckiego. I tak pierwsza mobilność Strefy Aktywnego Seniora w ramach programu Erasmus+ szczęśliwie dobiegła końca. Mamy nadzieję, że w przyszłości kolejne grupy będą korzystać ze wspaniałych możliwości, które daje ten program.