MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE CHÓRÓW W BAŃSKIEJ BYSTRZYCY

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE CHÓRÓW W BAŃSKIEJ BYSTRZYCY

Pierwszy weekend października był dla Grodziskiego Chóru Bogorya nie lada wyzwaniem i przeżyciem. Zespół wziął udział w międzynarodowym spotkaniu chóralnym w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Była to krótka, ale bardzo intensywna impreza w której oprócz grodziszczanek uczestniczyły dwa miejscowe chóry ze Szkoły Artystycznej im. Jána Cikkera: Vodopád i Vodopádik.

Pierwsze spotkanie zespołów odbyło się 6 października – zaraz po przyjeździe polskiego chóru na Słowację. W sobotę 7 października odbyły się warsztaty chóralne zwieńczone wspólnym koncertem, podczas którego każdy z zespołów zaprezentował własny program, a na finał wspólnie zostały wykonane trzy utwory: XVI-wieczna czeska pieśń „A na zemi upokojeni”, „Mazurek” Marcina Łukasza Mazura oraz słowacka piosenka ludowa „Tancuj, tancuj”. Zakończenie wspólnego koncertu zostało uświetnione wspaniałym tortem, wykonanym na tę okazję przez p. Błaszczyka. W niedzielę 8 października Grodziski Chór Bogorya ozdobił swym śpiewem poranną mszę świętą w katedrze w Bańskiej Bystrzycy, po czym wyruszył w drogę powrotną.

Wyjazd na Słowację był krótki ale intensywny, owocny i kształcący. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku młodzież z Bańskiej Bystrzycy zawita do Grodziska Mazowieckiego. Polsko-słowackie spotkanie chórów młodzieżowych zostało przygotowane wspólnie ze Szkołą Artystyczną im. Jána Cikkera, którą reprezentowali p. Lucia Kaššová i p. Martin Kašša. Spotkanie było w całości sfinansowane z europejskiego programu VISEGRAD FUND, któremu niniejszym składamy serdecznie podziękowania.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Marcinem Łukaszem Mazurem wyemitowanego przez Słowackie Radio.

support: estinet.pl