Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

TROPIKI. Malarstwo na jedwabiu. Tomasz Sadlej

25 lipca 2022 | 18:00 - 19:30

Plakat informacyjny

Zapraszamy w letnią podróż po tropikalnych klimatach malarstwa Tomasza Sadleja.

Artysta jako medium swoich prac wybrał jedwab, naturalne podłoże miękkich wielkoformatowych form malarskich. Poprzez brak ramy, krosna czujemy pewną nieuchwytność, miękkość, ustępliwość materii obrazu. Światło nie tylko odbija się od powierzchni, również przez nią przechodzi pokazując przedstawione formy przestrzennie, promiennie, żywo. Domeną tego malarstwa jest wyrazistość koloru, rozmach kompozycyjny – i zabawa.

Fakt zaistnienia malarstwa Sadleja w Mediatece, jej betonowo-szklanym, twardym i prostym kontekście zachęca do refleksji o otoczeniu, w jakim przedstawiamy dzieło sztuki. Jest tu jakieś wahanie pomiędzy dopełnieniem, ekspozycją a sprzecznością, konfliktem. Struktura i materialność jedwabiu przywodzi na myśl ochłodę, delikatność, muśnięcie, podczas gdy kompozycja i kolorystyka przedstawionych dzieł kieruje nas jednoznacznie w stronę ognia – płomienia – gorąca – żarliwości – tropików.
Odwiedzający Mediatekę w lipcu i sierpniu będą mogli sami przekonać się, jak to działa.

Tomasz Sadlej (ur. 1964) studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z malarstwa w pracowni profesora Ryszarda Winiarskiego uzyskał w 1995 roku. Jest artystą aktywnym w polu malarstwa na jedwabiu, malarstwa olejnego, tkaniny, filmu animowanego i drobnych form przestrzennych. Niestrudzenie poznaje świat w swym bliższym i dalszym otoczeniu.
Jest profesorem w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Artysta o sobie:
„Obserwuję, czuję i badam przenikanie sfery realnej ze światem oczekiwanym, indywidualnego opisu życia z narracją zewnętrzną, ścierania się ,,konieczności” z wolnym wyborem. W przestrzeni tej polaryzacji szukam formy malarskiej mojego obrazu”.

Wernisaż odbędzie się 25 lipca (poniedziałek) o godzinie 18:00. Wystawa jest dostępna w Mediatece do 16 sierpnia.

 

Plakat informacyjny

Szczegóły

Date:
25 lipca 2022
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Mediateka
ul. 3 Maja 57
Grodzisk Mazowiecki, 05-825 Polska
Telefon:
22 120 29 01

Inny

Wiek
dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy