Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

SPLOTY – Koncert „Wiera Gran – Od serca do serca”

15 lutego | 18:00 - 19:00

Serdecznie zapraszamy na koncert „Wiera Gran –  Od serca do serca” w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, której towarzyszą na scenie:  Franciszek Wajdzik-piano, Kuba Chmielarski-gitara, Bartozzi Wojciechowski-bas.

Koncert odbędzie się w czwartek 15.02 o godz. 18.00.

Repertuar gwiazdy międzywojnia niemal w każdym utworze nawiązuje do miłości romantycznej w formie ballady, bo w tamtym czasie romantyzm był wciąż żywy i inspirujący w wielu aspektach. W koncercie OD SERCA DO SERCA usłyszymy m.in. tanga – BEZ SLADU  TANGO NOTTURNO, ZA ROK, GIGOLO I GIGOLETTE, GDY ODEJDZIESZ, THE MAN I LOVE z polskim tekstem Mariana Hemara, BALLADA O ZAGUBIONYM SERCU, BO TO SIĘ ZWYKLE TAK ZACZYNA i wiele innych.

Życie Wiery Gran było skomplikowane i pełne dramatów. Urodzona 20 kwietnia 1916 r. aktorka i piosenkarka karierę zaczęła przed II wojną światową. Podczas okupacji znalazła się w warszawskim getcie, gdzie występowała w kawiarni Sztuka. Przeżyła Holokaust jako jedyna z całej rodziny, jednak zaraz po wojnie znalazła się w więzieniu, oskarżona o kolaborację. Jej sprawami zajmowało się wiele instytucji: Sąd Powszechny, Sąd Koleżeński Związku Artystów Scen Polskich, Komisja Weryfikacyjna Związku Zawodowego Muzyków, Sąd Obywatelski przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich. Wszystkie zarzuty oddalono, ale pomówienia nie ucichły. W 1950 r. Gran wyemigrowała z Polski. Mieszkała kolejno w Izraelu, Wenezueli i Francji, gdzie chora psychicznie zmarła 19 listopada 2007 r.

„Wiera Gran to dla mnie artystka fantastyczna, absolutnie wyprzedzała swój czas. Wyjątkowo ciemna barwa głosu, inne frazowanie w śpiewaniu i brak maniery charakterystycznej dla innych wykonawców międzywojnia. Bardzo szybko stała się indywidualnością. Publiczność ode mnie dostaje dawkę faktów z życia osobistego i zawodowego Wiery. Kariera, getto, oskarżenie o kolaborację, procesy i walka z plotką przez całe życie, choroba psychiczna. Jej piosenki są aktualne, proste, szlachetne jak większość bogactwa artystycznego okresu międzywojnia” – opowiada Monika Chrząstowska.

 

Szczegóły

Date:
15 lutego
Czas:
18:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Mediateka
ul. 3 Maja 57
Grodzisk Mazowiecki, 05-825 Polska
Telefon:
22 120 29 01

Inny

Wiek
dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy