Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„Przywracanie pamięci miasta” – Panel dyskusyjny

17 września 2020 | 17:00 - 18:00

alt=""
Zapraszamy na panel dyskusyjny „Przywracanie pamięci miasta”. Spotkanie będzie dotyczyło pamięci żydowskiej historii miast. Tego co pozostało w ich tożsamości po Zagładzie i II wojnie światowej.
W spotkaniu będą uczestniczyć Łukasz Nowacki (specjalista do spraw historii miasta), Adam Sitarek (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi), Maria Nowakowska (ekspertka ds. dziedzictwa). Spotkanie poprowadzi Piotr Strzemieczny (Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja).
O panelistach i panelistkach:
Anna Landau-Czajka – historyczka i socjolożka i historyk, profesor Instytutu Historii PAN. ŻIH. Zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, historią kobiet i historią społeczną XX wieku. Jest autorką książek: W jednym stali domu. Koncepcje rozwiązania kwestii żydowskiej w publicystyce polskiej lat 1933–1939 (1998), Co Alicja odkrywa po własnej stronie lustra. Życie codzienne, społeczeństwo, władza w podręcznikach dla dzieci najmłodszych 1785–2000 (2002), Syn będzie Lech… Asymilacja Żydów w Polsce międzywojennej (2006); Polska to nie oni. Polska i Polacy w polskojęzycznej prasie żydowskiej II Rzeczypospolitej(2015); Wielki „Mały Przegląd” Społeczeństwo i życie codzienne w II Rzeczypospolitej w oczach korespondentów „Małego Przeglądu” (2018)
Maria Nowakowska – absolwentka i studentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zawodowo przygotowuje i wdraża projekty z zakresu popularyzacji dziedzictwa pod autorką marką „Łódzki detal”. Jest przewodniczką po Łodzi, autorką książek o lokalnej architekturze oglądanej z perspektywy szczegółu („Łódzki detal” – 2016, „Przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego” – 2018) i dyrektorką programową Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Koordynowała proces powstania „Rynku Włókniarek” w Łodzi. Obecnie przygotowuje materiały do doktoratu dotyczącego humanizacji przestrzeni publicznych oraz przewodnik szlakiem łódzkich rzeźb plenerowych (książkę wyda w 2020 wydawnictwo Księży Młyn). Stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka nagród za działalność społeczną i popularyzatorską.
Adam Sitarek (1985) – ukończył historię na Uniwersytecie Łodzkim, gdzie również obronił rozprawę doktorską. Kierownik Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego, edukator w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, przewodnik w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Autor m.in. monografii „Otoczone drutem państwo. Struktura i funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego” (2015) nagrodzonej w Konkursie Historycznym Tygodnika Polityka. Członek zespołu redakcyjnego „Kroniki getta łódzkiego” (2009), „Encyklopedii getta łódzkiego” (2014), kierownik projektu NPRH „Leksykon getta łódzkiego” (2018-2022).
Łukasz Nowacki – animator kultury, specjalista do spraw historii miasta w Ośrodku Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki. Autor gier terenowych, tras spacerów historycznych, publikacji książkowych i prasowych oraz przewodników po Grodzisku Mazowieckim.
Piotr Strzemieczny – prezes Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja, dziennikarz kulturalny związany z serwisami FYH i Dwutygodnik, publikował w m.in. w Gazecie Magnetofonowej, Noisey Polska, M/I kwartalniku muzycznym. Współprowadzi łódzką galerię sztuki współczesnej W Y, kurator sztuki, wydawca książek edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych.
W związku z epidemią SARS CoV-2 obowiązuje ścisły limit osób mogących wziąć udział w wydarzeniu. W tym wydarzeniu może wziąć udział 50 osób. Zapisz się na spotkanie, podając w treści maila swoje imię, nazwisko i numer telefonu a w tytule maila nazwę wydarzenia. Maila wyślij na adres: mediateka@centrumkultury.eu
Na wydarzenie można się zapisać również osobiście, podczas wizyty w Mediatece.
👉 Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a https://www.facebook.com/festiwalkulturyzydowskiej/ oraz strony internetowej https://festiwalkulturyzydowskiej.pl/
Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus. Edukacja i Kultura.
Festiwal finansowany jest przez:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dofinansowano ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”), Fundację PZU oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa”.
Partnerzy:
Grodzisk Mazowiecki, Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki, HaKoach, Ambasada Izraela w Polsce, Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki, The PARK Enjoy Your Life, Poczekalnia PKP – Przestrzeń Kulturze Przyjazna, Kino Wolność, Mediateka Grodzisk, Galeria Wymiany / Exchange Gallery.
Restauracja The PARK Enjoy Your Life – oficjalny partner gastronomiczny Festiwalu Kultury Żydowskiej – otwiera się na bliskowschodnią i izraelską kuchnię na czas trwania festiwalu, od 12 do 18 września 2020 r.
alt=""

Szczegóły

Date:
17 września 2020
Czas:
17:00 - 18:00
Wydarzenie kategoria:
strona www:
https://festiwalkulturyzydowskiej.pl/

Miejsce

Mediateka
ul. 3 Maja 57
Grodzisk Mazowiecki, 05-825 Polska
Telefon:
22 120 29 01