Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

“Moje Sacrum / Profanum” Sebastiana Szczepańskiego – wystawa

8 listopada 2022

Od 8 listopada w Mediatece nowa wystawa!!

Wystawa “Moje Sacrum / Profanum” Sebastiana Szczepańskiego w grodziskiej Mediatece potrwa od 8 listopada do 8 grudnia 2022 roku. Wernisaż odbędzie się 14 listopada w poniedziałek.

Sacrum

“Ikony dla Duszy są jak okna w których można dojrzeć okruchy Nieba…”

Pisanie ikony jest dla mnie rodzajem podróży trwającej niejednokrotnie kilka miesięcy. Czasem zadumy, kontemplacji, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Próbą budowania osobistej relacji z malowanym Świętym i Bogiem. Pozostawaniem jednocześnie twórcą i tworzywem. Jest rozwijaniem nie tylko swoich zdolności techniczno-manualnych ale przede wszystkim poszukiwaniem drogi dobra i piękna.

Profanum

To oblicza codzienności, część mojej sztuki, która koresponduje z otaczającą rzeczywistością. Pomostem łączącym obie te sfery są stosowane przeze mnie metale szlachetne. Zarówno na ikonach jak i akrylowych obrazach na płótnie aplikuję złoto i srebro w płatkach. Dla ikon złoto jest kolorem ponad kolorami, symbolem Boskiej, niedostępnej światłości.

Na moich obrazach akrylowych to raczej elementy ukazujące naszą siłę lub słabość, uwypuklające ludzkie przywary. Złote okulary kryptowalutowego króla sugerują zaślepienie mamoną, biżuteria damy z pieprzykiem nadmierną dbałość o własny wygląd czy też złota fajka i srebrny dym faceta z fajką wywołują refleksję na temat ludzkich nałogów.

Obiekty NFT

Prace prezentowane na wystawie w grodziskiej Mediatece są dostępne w sieci również jako NFT (ang. Non-fungible token) − niezamienialne tokeny przechowywane jako jednostka danych w architekturze zwanej blockchain’em (wybranej kryptowaluty), która poświadcza, że dany plik cyfrowy jest niepowtarzalny. Dzięki tej technologii można sprzedawać swoje cyfrowe dzieła sztuki. Ich autentyczność i prawo własności dla kupującego potwierdza niezniszczalny (bo rozproszony) zapis w łańcuchu danych.

Ciekawe jest to, iż do jednego dzieła można tworzyć kilka licencji oraz ustalić procent przekazywany twórcy w razie odsprzedaży dzieła kolejnemu kolekcjonerowi. Dzięki temu artysta oferuje swoje dzieła z pominięciem pośredników, ma zagwarantowane prawa autorskie i tantiemy od kolejnych odsprzedaży. Ta stosunkowo nowa technologia jest dla mnie dopełnieniem twórczości malarskiej, a jako grafik i informatyk bardzo doceniam jej możliwości.

Wystawa Sacrum/Profanum ukazuje dwie spośród wielu dziedzin zainteresowań artystycznych Sebastiana Szczepańskiego: malarstwo i ikonopisarstwo. Mieszkający w Szczęsnem artysta realizuje się także w sferze muzyki − gra na waltorni, fortepianie i ukulele, komponuje i śpiewa. Jest grafikiem komputerowym, maluje, tworzy intarsje. Biska jest mu również poezja, na którą wkracza swoim piórem.

Szczegóły

Date:
8 listopada 2022
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Mediateka
ul. 3 Maja 57
Grodzisk Mazowiecki, 05-825 Polska
Telefon:
22 120 29 01

Inny

Wiek
dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy