Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Koncertowa Mediateka – „Kobieta i mężczyzna, czyli powiedz mi, jak mnie kochasz…”

12 lutego 2023 | 16:00 - 13 lutego 2023 | 17:30

Zapraszamy na romantyczną i prawie walentynkową Koncertową Mediatekę, 12.02.2022 o godz.16.00 koncert „Kobieta i mężczyzna, czyli powiedz mi, jak mnie kochasz…”

Kobieta i mężczyzna… to wspólna z widzami podróż przez style i epoki, mieszająca formy, by tym bardziej wydobyć sens, bo formy i kostiumy się zmieniają, a archetypiczny sens pozostaje wieczny. Sens połączenia człowieka z człowiekiem nie w namiętnym zmaganiu, walce o dominację płci, a w harmonijnym obdarowywaniu w wolnym wyborze. Miłość, to ów szekspirowski (…)„znak wzniesiony wiecznie nad bałwany, bez drżenia w twarz patrzący sztormom i cyklonom/gwiazda zbłąkanych łodzi. ”Przychodzi spoza czasu i przestrzeni, z innego porządku, ale tu na ziemi ma się urealnić.

Dariusz Jakubowski wraz z muzykami: śpiewaczką Katarzyną Thomas i pianistą Piotrem Szafrańcem, proponują nam lekką, poetycko-muzyczną podróż w poszukiwaniu spełnienia w miłości. Miłosne tematy w poezji od E. Dickinson, biblijnej, zmysłowej Pieśni nad Pieśniami, szekspirowskich Sonetów, po współczesnych Szymborską, Herberta, Gałczyńskiego czy Baczyńskiego. Baudelairowskie namiętności dziewiętnastowiecznego Paryża, peronowe rozstania Thomasa Hardy’ego, ożywcze dotknięcie przywracające sens pustej rzeczywistości opisane przez Z. Krasinskiego. Zajrzymy tez do renesansowej alkowy, by zerknąć na „dworski streaptease’’,z wdziękiem, dowcipnie uchwycony przez Johna Donne’a, a przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka.

Ten eklektyczny patchwork jest świadomym wyborem również w muzyce. Obok legendarnego motywu z filmu Michela Legranda Kobieta i mężczyzna ,wokalizy z filmu „Dziewiąte wrota” Wojciecha Kilara, równie popularnych tematów z Love story czy Amelii, melodii Marka Grechuty, “My way“z repertuaru Franka Sinatry, usłyszymy też popularne w artystycznych salonach paryskiej bohemy miniatury/etiudy Ericka Satie, miłosną arię Mimi z Cyganerii Pucciniego, czy neoromantyczną pieśń Ryszarda Straussa.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Mediatece na 30 min przed koncertem, jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki, miejsca są nienumerowane.

MEDIATEKA, GRODZISK MAZOWIECKI, UL. 3 MAJA 57

Szczegóły

Początek
12 lutego 2023 | 16:00
Koniec:
13 lutego 2023 | 17:30
Wydarzenie kategoria: