Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Festiwal integracyjny Tak Jak Ty – spotkanie autorskie

27 kwietnia 2023 | 11:00 - 12:30

Pomysł organizacji Festiwalu integracyjnego TAK JAK TY zrodził się z potrzeby integracji osób z szeroko pojętą niepełnosprawnością z lokalną społecznością. Pragniemy, aby zapracowani i zabiegani ludzie, którzy w swojej codzienności nie stykają się z osobami z niepełnosprawnością zatrzymali się na chwilę i wspólnie z nimi spędzili czas, poznali się.

Głównym założeniem Festiwalu jest integracja lokalnej społeczności niezależnie od wieku, płci czy ograniczeń zdrowotnych. Jakościowe rezultaty realizacji zadania to przede wszystkim otwarcie drogi dla osób z niepełnosprawnościami do udziału w ogólnodostępnych imprezach kulturalnych poprzez zintegrowanie i wspólną zabawę, wyczulenie mieszkańców na potrzeby innych, podnoszenie świadomości zdrowotnej mieszkańców, wzrost poczucia sprawczości w budowaniu lokalnej kultury (poprzez udział w planowaniu i przygotowywaniu Festiwalu), integracja mieszkańców. Otwartości, uważność, chęć niesienia pomocy innym, integracja – tak rozumiemy nasz Festiwal.

Pierwszym wydarzeniem w ramach Festiwalu Tak Jak Ty jest spotkanie autorskie z Izabellą Agaczewską, autorką książki „Sanatorium cudów” oraz Iwoną Pastuszka-Vedral, ilustratorką.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia o godz. 11.00 w Mediatece.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Michał Figurski, założyciel i fundator Fundacji Najsłodsi, która jest partnerem Festiwalu, a jej głównym celem jest edukacja dotycząca cukrzycy.

W spotkaniu wezmą udział uczniowie klas 1-3 z grodziskich szkół podstawowych, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim, podopieczni i uczestnicy Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Malwa Plus oraz seniorzy ze Strefy Aktywnego Seniora.

„Sanatorium cudów” to bajka edukacyjno-terapeutyczna, która pokazuje, że każdy z nas jest inny i że na świecie istnieją różnego rodzaju choroby. To historia ukazująca ograniczenia, z którymi młodzi bohaterowie książki codziennie toczą walkę. Uczy empatii, akceptacji siebie i innych, a także tego, że warto marzyć i mieć nadzieję.

Głównym celem spotkania jest przypomnienie o takich wartościach jak zrozumienie, otwartość na drugiego człowieka, współczucie, tolerancja i szacunek oraz uświadomienie, że nie każda niepełnosprawność jest widoczna. Uczestnicy wydarzenia poprzez udział we wspólnych zabawach będą mogli przeżyć i doświadczyć wyżej wymienionych wartości.

Po raz pierwszy publicznie zostanie odtworzony hymn Festiwalu, piosenka Tak jak Ty orkiestry JakaTaka, której członkami są uczniowie Szkoły Specjalnej.

Podczas kolejnych, comiesięcznych spotkań w ramach Festiwalu Tak jak Ty odbędzie się pokaz filmu Disney’a z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na język migowy, dzięki czemu film będzie dostępny również dla dzieci niewidomych oraz głuchych, pokaz polskiego filmu z audiodeskrypcją dla dorosłych, po którym zaprosimy na spotkanie z gwiazdą występującą w filmie. Nie zdradzimy jeszcze nazwiska tej osoby. To będzie niespodzianka. Fundacja Najsłodsi zbada wszystkim chętnym poziom cukru we krwi, a Michał Figurski opowie historię swojej choroby. Tu również przewidziana jest dodatkowa atrakcja-niespodzianka z gwiazdą. Odbędą się wykłady i spotkania z ekspertami dotyczące sfer związanych z niepełnosprawnością, o które na co dzień wstydzimy się spytać. Na wielki finał Festiwalu zaprosimy Państwa w październiku. Wtedy to podczas dwudniowych obchodów odbędzie się uroczysta, rozśpiewana, kolorowa parada ulicami miasta, zawody sportowe, konkursy, warsztaty, zabawy oraz koncert kolejnej gwiazdy.

O aktualnościach związanych z Festiwalem będziemy Państwa informować na bieżąco podczas audycji radiowej „Co nowego w Festiwalu?” w ramach audycji Poranny Gość Radia Bogoria na 94,5 FM , na stronie www.centrumkultury.eu/mediateka, na profilu www.facebook.com/MediatekaGrodziskMaz/ oraz poprzez plakaty i ulotki.

Zapraszamy!

Szczegóły

Date:
27 kwietnia 2023
Czas:
11:00 - 12:30
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Mediateka
ul. 3 Maja 57
Grodzisk Mazowiecki, 05-825 Polska
Telefon:
22 120 29 01

Inny

Wiek
dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy