Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Dzień Ziemi część II

25 kwietnia | 17:00 - 19:30

Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy rozpoczęte w niedzielę 21 kwietnia obchody Dnia Ziemi.

W czwartek 25 kwietnia zapraszamy do Mediateki od g. 17.00 na konkursy ekologiczne z atrakcyjnymi zielonymi nagrodami, sadzenie roślin, które będziecie mogli zabrać ze sobą do domu. Dzień ten zakończymy koncertem “Pieśni Ziemi” w wykonaniu Teresy Mirgi i zespołu Kałe Bała.

O godzinie 18.00 w Mediatece wybrzmi muzyka płynąca z serca, niezmącona wyrachowaniem, nieskalana komercją, współgrająca z rytmem Ziemi.
W programie muzyka Romów karpackich i bałkańskich we własnych aranżacjach oraz kompozycje własne Teresy Mirgi. Zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.
Teresa Mirga – cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90-tych. Jej twórcze poszukiwania, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku.
Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki wydawane od g.17.00 w dniu koncertu, ilość miejsc ograniczona .

Wydarzenie realizowane w ramach projektu pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” korzystającego z dofinansowania o wartości 4,5 mln otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem programu jest łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.
Projekt pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” (Umowa nr MFEOG.07.03.0-07-0025/21-00).

Szczegóły

Date:
25 kwietnia
Czas:
17:00 - 19:30
:
, , ,