Kalendarz wydarzeń

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

“30-lecie Kabaretu Filip z Konopi” – Koncertowa Mediateka

26 marca 2023 | 16:00 - 17:00

 

pliki/ckg/grafika/Artykuly/2019/Wrzesien/filip.jpgZapraszamy na spotkanie z kabaretem „Filip z konopi” 26 marca 2023 o g. 16.00 w Mediatece czekać na Państwa będzie Filip Borowski i Katarzyna Jamróz

Kabaret „Filip z konopi” powstał w kwietniu 1992 r po dłuższym pobycie w USA na koncertach dla tutejszej Polonii-Filipa Borowskiego-aktora i autora znanego z wcześniejszych występów(w latach 1984-90) w warszawskim kabarecie „Szerszeń” w kawiarniach „Nowy Świat” i Hotelu „Grand” u boku takich gigantów estrady jak-Kazimierz Brusikiewicz, Lidia Korsakówna, Alina Janowska,Hanka Bielicka,Jonasz Kofta,Jan Kobuszewski.W „Filipie z konopi” który miał stałe miejsce w Klubie Bora Bora na Górczewskiej a następnie Pod Galerią przy Chmielnej-stały skład tworzyli-piosenkarka Danka Stankiewicz,mim Piotr Suzin i założyciel kabaretu-Filip Borowski.Wśród specjalnych gości występowali m.in. Ryszard Rynkowski,Władysław Komar,Bohdan Łazuka, Andrzej Rosiewicz,Tadeusz Drozda,Bogusław Wyrobek.

Katarzyna Jamróz jest absolwentką krakowskiej PWST. Na studiach występowała w rockowym zespole „Malowany ptak”, dla którego sama pisała piosenki. Po zakończeniu studiów przyłączyła się do grupy wykonującej muzykę gospel „The Willows Revival Singers”, z którą koncertowała w Polsce i za granicą.

Debiutowała w roku 1993 na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie zdobyła „Grand Prix”, a jej brawurowe wykonanie utworu tytułowego z musicalu „Kabaret” zachwyciło jury oraz krytyków. Rok później pojawiła się na tym festiwalu już jako gwiazda, z własnym recitalem, a na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, piosenką „Taniec na linie”, zajęła I miejsce w konkursie „Kabareton”. Występ w kolejnym „Kabaretonie” (Festiwal Polskiej Piosenki Opole’95) przyniósł jej III miejsce za utwór „Julia”. W 1998 roku zajęła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie.

Przez wiele lat była niekwestionowaną gwiazdą krakowskiego kabaretu „Loch Camelot”. Występowała też gościnnie w „Piwnicy pod Baranami”. Wraz z jej artystami nagrała dla telewizji „Piosenki Henryka Warsa”. Ceniona przez kompozytora Zygmunta Koniecznego, występowała w jego spektaklach muzycznych do dzieł Stanisława Wyspiańskiego „Noc listopadowa” i „Wyzwolenie” oraz do poezji ks. Jana Twardowskiego.

Jest jedną z najwybitniejszych w Polsce wykonawczyń muzyki żydowskiej. Śpiewa zarówno po polsku, jak i w języku Yidish. Zaśpiewała kilka piosenek na dwupłytowym albumie autorskim znanego galicyjskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego „Rodzynki i migdały” (m.in. „Miasteczko Bełz”, „Tak, jak malował pan Chagall” czy „Łza”), do których polskie teksty napisał Jacek Cygan.

Mediateka, Grodzisk Mazowiecki ul. 3 Maja 57

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Mediatece, jedna osoba po okazaniu Grodziskiej Karty Mieszkańca może odebrać maksymalnie dwie wejściówki, miejsca są nienumerowane.

Szczegóły

Date:
26 marca 2023
Czas:
16:00 - 17:00
Wydarzenie kategoria: