Weekend z 21. Festiwalem Millennium Docs Against Gravity

Produkcja
Reżyseria
Gatunek
Obsada
Długość

Jak co roku zapraszamy na wyjątkowy weekend z sześcioma filmami dokumentalnymi z tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. W programie:

17.05 (piątek) godz. 17:30

COPA 71 / Wielka Brytania, 2023, 90 min, reż. James Erskine, Rachel Ramsey

Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej w blasku fleszy odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych. Mecze oglądało 100 000 widzów, a jednak turniej został wymazany z kart historii.

17.05 (piątek) godz. 20:00

EFEKT YOUTUBE’A / USA, 2022, 99 min, reż. Alex Winter

Historia YouTube’a jest zarówno inspiracją, jak i przestrogą. Założony w 2005 roku szybko stał się jedną z najpotężniejszych internetowych platform. Początkowo odwiedzało go dziennie 8 milionów użytkowników – dziś już 2,6 miliarda. Zapewniając łatwy dostęp do wiadomości czy rozrywki, jest również źródłem dezinformacji. Jak zmienił nasze życie i myślenie?

18.05 (sobota) godz. 17:30

KAŻDA MAŁA RZECZ / Australia, 2023, 93 min, reż. Sally Aitken

Terry Masear w swoim ogrodzie w Los Angeles prowadzi klinikę dla najmniejszych ptaków na świecie – kolibrów. Obrazy tych drobnych, fascynujących stworzeń, przypominających duszki z bajki połączone z pięknymi zdjęciami naturalnego środowiska, podkreślają główną tematykę filmu – odporność na ciosy zadawane przez życie i proces uzdrawiania ciała i duszy.

18.05 (sobota) godz. 20:00

NATURALNA DZIKOŚĆ SERCA / Norwegia, 2024, 83 min, reż. Silje Evensmo Jacobsen

Przez lata rodzina złożona z rodziców i czwórki dzieci cieszyła się samowystarczalnym życiem na norweskiej farmie, z dala od zgiełku miasta, w harmonii z naturą. Niespodziewana tragedia wywróciła wszystko do góry nogami. Jak poradzą sobie w obliczu zmian? Film otrzymał Nagrodę Główną w międzynarodowym konkursie dokumentalnym na Sundance.

19.05 (niedziela) godz. 17:30

RAVE / Polska, 2024, 79 min, reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel

Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w Polsce. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?

19.05 (niedziela) godz. 20:00 

W OGNIU. HISTORIA ANITY PALLENBERG / USA, 2023, 113 min, reż. Alexis Bloom, Svetlana Zill

Opisywano ją jako boginię rock’n’rolla, kapłankę voodoo, złą uwodzicielkę. Oskarżano o próbę rozbicia Rolling Stonesów z uwagi na romanse z trzema członkami zespołu. Kilka ich piosenek było inspirowanych jej osobą, nazywano ją nawet szóstym Stonesem. Film, w którym pamiętniki Anity Pallenberg czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym życiu, rodzinie i karierze. Poznajemy jej nieopublikowane do tej pory wspomnienia.

 

Weekend z 21. Festiwalem Millennium Docs Against Gravity
support: estinet.pl