Grodziskie plenery malarskie

Już od 12 maja zapraszamy

na cykl spotkań artystycznych organizowanych przez Grodziskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków

w ramach zadania publicznego dla Gminy Grodzisk Mazowiecki.

To 10 plenerów malarskich trwających do 5 godzin w Grodzisku Mazowieckim i jego okolicach.

Wstęp  wolny.

Na stronie www.gsap.org.pl istnieje możliwość zapisywania się poprzez formularz.

 

Głównym celem projektu jest szeroko pojęta edukacja osób dorosłych w dziedzinie różnych technik malarskich poprzez warsztaty malarskie w ciekawych miejscach. Będą nimi m.in. otoczenie Dworku w Adamowiźnie, Pałacu Skarbków, Ratusza, Pałacu Radonie, Grodziskie dworki i parki, przestrzeń miejska etc. Warsztaty będą odpowiedzią na bardzo duże zapotrzebowanie na naukę malarstwa z natury przy współudziale i opiece merytorycznej wybitych czynnych artystów malarzy z naszego regionu (każdy plener poprowadzi inny wykładowca). Prowadzący będzie również malował, dzięki temu można będzie obserwować proces powstawania obrazu. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych materiałów malarskich.

„Malowanie w terenie jest nie tylko doskonałym elementem dydaktycznym jak również wspaniałą promocją sztuki oraz naszego miasta i okolic. Jest rodzajem happeningu, performance’m, który w sposób bardzo żywy będzie oddziaływał na społeczności w miejscach realizacji warsztatów plenerowych.  Powstałe prace malarskie będą również wizytówką oraz historyczną dokumentacją najciekawszych miejsc z Grodziska Mazowieckiego i okolic” – mówi Sebastian Szczepański – prezes GSAP.

 

Uczestnicy zajęć poznają różne techniki malarskie (m.in. malarstwo olejne, akrylowe, akwarelowe, suche pastele, pastele olejne, węgiel) oraz zmierzą się z różnymi tematami (pejzaż, architektura miejska, parki/woda) i problemami dotyczącymi m.in. kompozycji, koloru, mieszania barw, użycia odpowiednich podłoży malarskich. Zajęcia sprzyjają integracji i aktywacji osób zajmujących się sztukami plastycznymi i stanowią okazję dla pozostałych mieszkańców do podjęcia prób własnej twórczości, a zarazem zachętę do rozwoju zainteresowania malarstwem i sztukami plastycznymi, zwłaszcza w kontekście silnego związku naszego regionu z artystami światowej sławy takimi jak Józef Chełmoński czy Tadeusz Łapiński. Umożliwiają też prezentację artystów zrzeszonych w GSAP oraz mieszkających i tworzących aktualnie na terenie miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki. Wreszcie, forma warsztatów pozwala na popularyzację samego malarstwa poprzez wyjście z pracowni „do mieszkańców” – do przestrzeni miejskiej i parkowej. Wszystko to wydaje się być dobrym i atrakcyjnym narzędziem służącym całej społeczności regionu do otwierania się na rozwój kultury estetycznej, popularyzacji sztuki i wartościowego stylu spędzania wolnego czasu.

Etapem końcowym projektu będzie poplenerowa wystawa prac wykonanych przez uczestników podczas warsztatów, która odbędzie się 27 listopada w Galerii POPKOLOR Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim.

Zajęcia w plenerze będą dopełniały realizowane już przez GSAP stacjonarne zajęcia malarskie, które odbywają się aktualnie w siedzibie Publicznego Ogniska Plastycznego na ul. Żyrardowskiej 48 w Grodzisku Mazowieckim.

Grodziskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków organizuje zajęcia artystyczne dla dorosłych różnego typu, a także wykłady, recenzje prac, edukacyjne seanse filmowe, plenery malarskie oraz wystawy stacjonarne i elektroniczne. Promuje artystów i sztukę z regionu Grodziska Mazowieckiego poprzez stronę www i media społecznościowe. Członkowie naszego Stowarzyszenia to grupa ponad 70 artystów i amatorów.

Zadanie publiczne współfinansowane z budżetu Gminy Grodzisk Mazowiecki. Wartość dofinansowania zadania 15 000 zł. Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik Bogoria oraz radio Bogoria.

support: estinet.pl