- This event has passed.
Wernisaż wystawy Stefana Deptuszewskiego
9 grudnia 2023 | 16:00 - 17:30

Dworek Adama Chełmońskiego serdecznie zaprasza na wernisaż fotografii Stefana Deptuszewskiego.
Fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów Państwa Aurelii i Janusza Sobieraj.
Stefan Deptuszewski – grodziski artysta fotograf. Urodził się w 1912 roku w podgrodziskich Jordanowicach.
Już w dzieciństwie zetknął się z fotografią, pomagając w obróbce zdjęć w grodziskim laboratorium Antoniego Herfurtha. W czasie wojny pracował w warsztatach Parku I Pułku w Warszawie oraz w zakładzie mechanicznym Dłużyńskich w Grodzisku Mazowieckim. Po wojnie, dzięki współpracy z Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich dokumentował zniszczenia stolicy.
Powstała wówczas jego pierwsza autorska wystawa fotograficzna „Warszawa w ruinach”, zaprezentowana w 1945 roku w Grodzisku.
W 1947 roku został zatrudniony w Państwowym Instytucie Badania Sztuki Ludowej w Warszawie. Działał aktywnie w Stowarzyszeniach i Kołach i Związkach Fotografików.
Fotografował zabytki sztuki, architekturę, przyrodę, ludzi i wydarzenia kulturalne. Liczne podróże krajowe i zagraniczne zaowocowały imponującą ilością publikacji i wystaw. Stefan Deptuszewski współpracował z wieloma wydawnictwami. Jego zdjęcia ukazywały się w czasopismach, pracach naukowych, encyklopediach. Przez ponad 20 lat zdjęcia Deptuszewskiego ukazywały się Katalogu zabytków sztuki w Polsce. Był społecznikiem zaangażowanym w życie swojego rodzinnego miasta.
Artystyczne dokonania fotografa zostały docenione wieloma nagrodami, m.in. w 1994 roku kiedy uzyskał nagrodę im. Oskara Kolberga za upowszechnianie kultury ludowej. W 1996 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Grodziska Mazowieckiego.
Stefan Deptuszewski zmarł w 1988 roku i został pochowany na grodziskim Cmentarzu Parafialnym.
Już w dzieciństwie zetknął się z fotografią, pomagając w obróbce zdjęć w grodziskim laboratorium Antoniego Herfurtha. W czasie wojny pracował w warsztatach Parku I Pułku w Warszawie oraz w zakładzie mechanicznym Dłużyńskich w Grodzisku Mazowieckim. Po wojnie, dzięki współpracy z Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich dokumentował zniszczenia stolicy.
Powstała wówczas jego pierwsza autorska wystawa fotograficzna „Warszawa w ruinach”, zaprezentowana w 1945 roku w Grodzisku.
W 1947 roku został zatrudniony w Państwowym Instytucie Badania Sztuki Ludowej w Warszawie. Działał aktywnie w Stowarzyszeniach i Kołach i Związkach Fotografików.
Fotografował zabytki sztuki, architekturę, przyrodę, ludzi i wydarzenia kulturalne. Liczne podróże krajowe i zagraniczne zaowocowały imponującą ilością publikacji i wystaw. Stefan Deptuszewski współpracował z wieloma wydawnictwami. Jego zdjęcia ukazywały się w czasopismach, pracach naukowych, encyklopediach. Przez ponad 20 lat zdjęcia Deptuszewskiego ukazywały się Katalogu zabytków sztuki w Polsce. Był społecznikiem zaangażowanym w życie swojego rodzinnego miasta.
Artystyczne dokonania fotografa zostały docenione wieloma nagrodami, m.in. w 1994 roku kiedy uzyskał nagrodę im. Oskara Kolberga za upowszechnianie kultury ludowej. W 1996 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Grodziska Mazowieckiego.
Stefan Deptuszewski zmarł w 1988 roku i został pochowany na grodziskim Cmentarzu Parafialnym.
Wstęp wolny
