Dworek dziś
W 2006 roku Gmina Grodzisk Mazowiecki zakupiła nieruchomość od rodziny Chełmońskich. Od tego czasu rozpoczeły się poszukiwania finansowania na rewaloryzacje obiektu. Ostatecznie w 2017 roku gmina otrzymała dotację z Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na rewaloryzację dworku i otaczającego go parku. Obiekt został oddany do użytku w listopadzie 2020 roku.
Program kulturalny i edukacyjny placówki odnosi się do historii dwóch braci – uznanego malarza – Józefa oraz wybitnego lekarza, ordynatora Szpitala Dzieciątka Jezus – Adama Chełmońskiego. Stąd w ofercie kulturalnej znalazły się cykliczne plenery malarskie – podczas których pasjonaci malarstwa mogą szlifować swoje umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora. Zwieńczeniem plenerów jest wernisaż prac uczestników. W okresie wakacji odbywa się cykl spotkań – „Spotkania w domu Doktora”, w ramach których poznajemy właściwości ziół, robimy naturalne kremy i mazidła. Na co dzień z Dworku korzystają uczniowie pobliskiej szkoły odbywając tu lekcje plastyki i muzyki. Warto wspomnieć, że szkoła powstała z inicjatywy Mateusza Chełmońskiego – syna Adama Chełmońskiego. Dworek również ma swoją oferta dydaktyczna dla szkół obejmującą lekcje historii Dworku i rodziny Chełmońskich, ginących zawodów, historii rękodzielnictwa czy lekcje przyrodnicze. Są to zajęcia związane z kulturą ziemiańską.


W lecie zapraszamy naszych odbiorców na co piątkowe koncerty muzyki klasycznej odbywające się w parku przy dworku, gdzie czekają na naszych gości krzesełka i koce. Artyści występują na ganku Dworku co z jednej strony zapewnia dobrą widoczność, a z drugiej wprowadza luźną atmosferę.
Raz w roku odbywa się plener plecionkarski nawiązujący do tradycji plecionkarskich w okolicy. Podczas pleneru zapraszamy rzemieślników z całego kraju do udziału w konkursie plecionkarskim (podczas pierwszej edycji zadaniem konkursowym były ptaki z obrazów Józefa Chełmońskiego). Dzięki temu przestrzeń parku wzbogaciły wiklinowe żurawie, czaple, bociany czy dropie. Oprócz konkursu odbywają się również warsztaty dla dzieci i dorosłych podczas których uczestnicy pod okiem instruktorów wykonują wiklinowe przedmioty. Podczas pleneru odbywa się również kiermasz wyrobów wikliniarskich, gdzie można nabyć kosze, krzesła, stoliki czy inne przedmioty wykonane z wikliny. Na zakończenie pleneru odbywa się koncert zespołu folkowego.
Kolejną dużą imprezą jest ,,Matko Zielno” nawiązująca do staropolskiej tradycji święcenia płodów rolnych. Podczas wydarzenia odbywa się: kiermasz wyrobów rękodzielniczych, przedstawienie dla dzieci, wernisaż prac lokalnych artystów, koncert zespołu wykonujący muzykę tradycyjną, warsztaty muzyczne, zielarskie i rękodzielnicze dla dzieci oraz dorosłych.
Dzięki wielkiej determinacji Gminy Grodzisk Mazowiecki udało uratować się ten obiekt przed doszczętnym zniszczeniem, a dzięki pozyskanym środkom unijnym zrewaloryzować to miejsce i tchnąć w nie nowe życie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzin!