Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki

Strona główna > Centrum Kultury
 

Centrum Kultury

Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki jest Samorządową Instytucją Kultury.

W jej skład wchodzą:
1. Nowoczesny, działający od 2008 roku obiekt Centrum Kultury
2. Willa Radogoszcz – zrewitalizowana i oddana na nowo do użytku w 2012 r. Galeria Etnograficzna, swoiste      centrum informacji o historii miasta i regionu.
3.  Radio Bogoria, której Ośrodek Kultury jest nadawcą i komncesjonarjuszem.
4. Gazeta Bogoria, której Ośrodek Kultury jest wydawcą.
5. Grodziska Alternatywa – rekreacyjno – edukacyjne miejsce spotkań młodzieży.
6. Świetlica młodzieżowa w dzielnicy Łąki, przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego.
7. Świetlica w Kozerkach  

8. Przestrzeń Kulturze Przyjazna 

 


Podsumowując dotychczasową działalność nowego Centrum Kultury, już w tej chwili można powiedzieć jedno – dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe, coraz częściej zamiast siedzieć w domu przed komputerem, czy telewizorem przychodzą tu do nas – do Centrum Kultury. Osoby, które w poszukiwaniu atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego jeździły do innych miast, coraz częściej doceniają nasze propozycje. To właśnie między innymi dzięki wejściu w posiadanie nowoczesnej bazy, mogliśmy w znacznym stopniu uatrakcyjnić ofertę kulturalną rozrywkową i rekreacyjną w naszym mieście i regionie.Poza działającymi już wcześniej sekcjami, kółkami zainteresowań, zespołami, powstały nowe, ciekawe formy obcowania z kulturą, rozrywką i rekreacją. Realizowana jest szeroka oferta dydaktyczno – rozrywkowo - rekreacyjna. Nasza Sala Widowiskowa bardzo często w godzinach dopołudniowych zamienia się w salę koncertową lub teatralną – odbywają się tam bowiem zajęcia dydaktyczne dla szkół   z zakresu muzyki klasycznej, filmu, czy teatru. 
Ponadto oferujemy zajęcia podczas których można szlifować swoje umiejętności taneczne, muzyczne, teatralne, plastyczne, fotograficzne, można też pod okiem fachowców grać u nas w szachy. Posiadamy również bogatą ofertę rekreacyjną – prowadzone są zajęcia fitness, jogi, aikido, tai-chi.
Na co dzień 
z różnego rodzaju zajęć korzysta obecnie ponad 1000 dzieci, młodzieży  i dorosłych i liczba ta stale rośnie.Nasze kino funkcjonuje siedem dni w tygodniu i mimo, że nie współpracuje z żadną siecią komercyjną, oferuje nowości kina światowego z premierami włącznie i osiąga coraz lepsze wyniki ekonomiczne. W 2012 r. wnioskowaliśmy do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o dofinansowanie w ramach projektu “Cyfryzacja Kin”. Nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy ponad 160 tys. zł. na zakup nowoczesnego projektora cyfrowego 3D 4K. Dzięki temu nieporównywalnie podniosła się jakość naszej oferty kinowej, co przełożyło się na frekwencję – niemal 70.000 widzów w skali roku.


Oferta nowego Centrum Kultury już w tej chwili wykracza poza ramy gminy, czy powiatu. Na scenie Sali Widowiskowej mieliśmy zaszczyt gościć uznane gwiazdy reprezentujące przeróżne gałęzie sztuki – teatr, kabaret, muzykę klasyczną, jazz: Wiesław Komasa, Justyna Sieńczłło, Andrzej Grabowski, Marek Majewski, Henryk Miśkiewicz, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Tim Mitchell, Andrzej Jagodziński, Andrzej Fedorowicz, Grupa MoCarta, Edyta Geppert, Artur Barciś, kabaret Neo-Nówka, Marcin Daniec, Ryszard Rynkowski, Melvin Taylor, Felton Crews, Billy Cobham, legenda brytyjskiego rock’a zespół “Wishbone Ash”, Aaron Spears, Michael Patches Stewart, Hadrien Feraud, Poogie Bell, Filharmonia Narodowa z solistą Pawłem Wakarecym i maestro Antonim Witem i wielu innych doskonałych artystów.
Odbywają się tu wystawy niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie fotografii, grafiki, rzezby, czy malarstwa – jedna z nich, zatytułowana „Paryż-Tokyo-Grodzisk”, była wystawą o randze międzynarodowej, gdzie swoją twórczość zaprezentowały artystki z Francji i Japonii - Anna Pabis Guilaume i Tomoko Ober. Artystą światowej sławy, związanym z Grodziskiem Mazowieckim i wielokrotnie wystawiającym swe prace w naszym Centrum Kultury jest prof. Tadeusz Łapiński.

Zapoczątkowaliśmy cykle koncertów muzyki klasycznej, małe formy teatralne, wieczory kabaretowe, cykl koncertów jazzowych.

Centrum Kultury stało się swoistą wizytówką naszego miasta.


Podsumowując, Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowieckie w swej nowej siedzibie (Centrum Kultury) siedem dni w tygodniu, do późnych godzin wieczornych. W swej działalności realizuje szeroką ofertę, która łączy rozwój społeczno – kulturalny miasta z gospodarczo – ekonomicznym. Poza działalnością stricte kulturalno – rozrywkowo – rekreacyjną, Centrum Kultury jest również miejscem spotkań środowisk naukowych, dyplomatycznych, czy biznesowych. Organizowane są liczne sympozja i konferencje z udziałem najwyższych władz państwowych – w 2013 r. dwukrotnie odwiedził nas Prezydent naszego kraju Bronisław Komorowski.
Jeśli chodzi o gości z zagranicy, to mięliśmy zaszczyt gościć m.in. Gubernatora stanu Santa Catarina 
w Brazylii, premiera Landu Brandenburgia, Ambasadora Wlk. Brytanii. 


Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim ma szanse w niedalekiej przyszłości stać się swoistą osią kulturalną, integrującą szeroko pojęte środowiska twórcze całego Mazowsza Zachodniego. A wtedy z pewnością skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy naszego regionu.Zapraszam serdecznie,

Paweł Twardoch