Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki

Strona główna > Aktualności
 

Aktualności

Klasyka w Parku


pliki/ckg/grafika/Artykuly/2020/Lipiec/05.07 klasyka.jpg

Tradycyjnie w okresie wakacyjnym zapraszamy na Klasykę w Parku czyli niedzielne koncerty w Parku Skarbków, zawsze godzina 16.00 we wszystkie niedziele lipca i sierpnia.

5 LIPCA

"Przedwojenne przeboje" w wykonaniu Macieja Klocińskiego

Maciej Klociński piosenkarz, aktor estradowy, muzyk.
Wykonawca piosenek retro i rosyjskich romansów. Doktorant na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie. Laureat Międzynarodowych Konkursów m.in Włodzimierza Pietrzaka w Turku oraz XIX Midzynarodowego Konkursu Młodych Wykonawców Rosyjskiego Romansu "Romansjada 2015" w Moskwie.
Laureat "Złotego Liścia Retro 2013" za popularyzację dorobku kulturowego okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Ambasador Fundacji im.Ałły Bajanowej w Polsce.

 


12 LIPCA

pliki/ckg/grafika/Artykuly/2020/Lipiec/12.07 klasyka.jpg"Muzyka polska" -  Kwartet FUERTE

Kwartet Smyczkowy Fuerte powstał w 2006 roku. Jego skład tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Warszawie, Białymstoku i Poznaniu, którzy cały czas podnoszą swoje kwalifikacje biorąc udział w kursach mistrzowskich, grając w orkiestrach i zgłębiając wiedzę muzyczną oraz warsztat artystyczny.

Zespół ma za sobą wiele zagranych koncertów scenicznych, plenerowych, podczas ceremonii i uroczystości rodzinnych, a także podczas spotkań firmowych, czy biznesowych.

Dysponujemy szerokim, ciekawym i zróżnicowanym repertuarem, począwszy od muzyki klasycznej po rozrywkową, filmową, musicalową.

Filip Szymaniak - skrzypce

Mikołaj Jendrysiak - skrzypce

Justyna Górska - altówka

Adam Misiak - wiolonczela


19 LIPCApliki/ckg/grafika/Artykuly/2020/Lipiec/tango.jpg

" Najpiękniejsze tanga i walce w piosence" Ula Blaszyńśka i Zbyszek Sękulski z zespołem


Ula Blaszyńska - wokal
Zbyszek Sękulski - wokal i akordeon
Kamil Jastrzębski - instrumenty klawiszowe
Sebastian Jastrzębski - gitary
Wojciech Ruciński - gitara basowa
Michał Borowski - akordeon, saksofon, klarnet
Tomasz Zagórski - perkusja

 
26 LIPCA

 Piosenki Anny German zaśpiewa Natalia Kovalenko

 

Natalia Kovalenko – sopran – urodziła się na Ukrainie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie.

Pierwszą poważną Nauczycielką Śpiewu od 15 roku życia artystki była Natalia Zacharczenko – Profesor Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie, jedna z najwybitniejszych Profesorów Śpiewu na Ukrainie. Akademię ukończyła z wyróżnieniem otrzymując dyplom śpiewu klasycznego oraz uprawnienia do nauczania śpiewu. Występowała na pliki/ckg/grafika/Artykuly/2020/Lipiec/natalia.jpgUkrainie obecnie w Polsce i w Europie. Udzielała lekcji śpiewu i gry na fortepianie. Od kilku lat mieszka w Polsce, która stała się jej drugą Ojczyzną. W 2010 roku założyła w Polsce Agencję Artystyczną, która miała na celu nawiązanie relacji kulturowych pomiędzy Ukrainą a Polską. Organizowała zarówno pojedyncze koncerty, jak i całe ich cykle.
Współpracuje z czołowymi artystami polskiej estrady oraz występuje na jednej scenie min. obok takich artystów jak Kira i Andrzej Płonczyńscy, Krzysztof Cwynar, Bohdan Łazuka, Jan Zakrzewski czy Wiesław Bednarek. Ceni sobie utwory niepozbawione wartościowej treści i emocji, dba o to, aby opowiadane przez nią historie przemawiały do serc wszystkich słuchaczy. Sopranistka, która swoją ujmującą barwą głosu, poczuciem estetyki muzycznej i wrażliwością duszy przenosi słuchaczy w niezwykły świat muzyki.
Wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i rozrywkowy. Koncertuje w Polsce, Europie i na Ukrainie oraz zasiada jako juror w wielu konkursach i festiwalach. Ciągle jest w trakcie poszukiwania doskonałości w sobie i innowacji w sztuce

ANDRZEJ PŁONCZYŃSKI - akompaniament.

Andrzej Płonczyński to przede wszystkim współtwórca legendy Anny German.
Podczas licznych turnee po byłym Związku Radzieckim, które upamiętniły Annę German jako ikonę rosyjskiej popkultury, był nie tylko jej akompaniatorem, ale również doradcą repertuarowym. Towarzyszył Annie German także podczas koncertów w Paryskiej Olimpii, gdzie za jego radą zdecydowała się śpiewać pieśni neapolitańskie i odniosła oszałamiający sukces. Ponadto występowali razem na bardzo wielu
wspólnych koncertach w Polsce.
ANDRZEJ PŁONCZYŃSKI - jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Pawła Lewieckiego. To pianista wirtuoz, wielki talent muzyczny i interpretatorski, legendarny polski akompaniator. Od ponad 50 lat towarzyszy bądź towarzyszył przy fortepianie
najwybitniejszym wykonawcom naszej estrady, takim jak: Anna German, Bernard Ładysz, Irena Santor, Jerzy Połomski, Halina Kunicka, Sława Przybylska, Wojciech Młynarski, Mieczysław Fogg, Rena Rolska i wielu innym. Od 37 lat przyjaźni się ze znanym polskim tenorem Bogusławem Morką, akompanując
Mu na licznych koncertach oraz dyrygując od fortepianu muzycznym zespołem "Allegro". To wspaniały muzyk, kompozytor i aranżer. Współpracował z Filharmonią Narodową, Centralnym Zespołem
Artystycznym Wojska Polskiego, Polskim Radiem i Polską Telewizją. Przez wiele lat był animatorem i akompaniatorem słynnego “Podwieczorku przy mikrofonie”.

5 SIERPNIA

" Po polsku i francusku" - koncert w wykonaniu Chrisa Schittulli 

Chris SCHITTULLI (Skitulli) urodził się we Francji, we pliki/ckg/grafika/Artykuly/2020/Lipiec/chris.jpgwłoskiej rodzinie muzyków. W wieku 17 lat rozpoczyna naukęśpiewu i doskonali się u profesorów różnych formacji, takich jak Mark PANCEK, baryton o międzynarodowej sławie, czy Thierry PEALA, uznany piosenkarz jazzowy. Przygoda ze śpiewem Bel Canto, w tym z pieśniami włoskimi i neapolitańskimi, pozwoliły mu na tworzenie muzyki pełnej ekspresji, uczuć i emocji. Współpraca z wieloma utalentowanymi muzykami umożliwiła Chrisowi zdobywanie doświadczeń w różnych nurtach muzycznych. Dzięki tym doświadczeniom, Chris z łatwością porusza się dzisiaj w szerokim repertuarze pop, jazz, rock, pop-opera, piosenki autorskiej czy poezji śpiewanej.

W 2007 roku wraz z przyjaciółmi zakłada grupą muzyczną DIVINO, znaną z repertuaru pop-opera, z którą występował na wielu słynnych międzynarodowych scenach. Od 2008 roku współpracuje z jednym z najbardziej znanych trenerów wokalnych we Francji Richardem Cross’em. W 2013 ukończył szkolę „Pedagogie Richard Cross” w Paryżu. Jest trenerem wokalnym i nauczycielem śpiewu. .

Z Polską jest związany dzięki swojej polskiej żonie Marii. W 2014 roku przeprowadził się do Warszawy. Zakochany w polskiej muzykalności i gościnności, tekstach piosenek Jacka Cygana, Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej i innych wspaniałych polskich twórców, interpretacjach muzycznych Anny Marii Jopek, Stanisława Soyki, Stinga, A.C. Jobima

9 SIERPNIA

"Świat operetki" - Katarzyna Trylnik i ewa Pelwecka

Katarzyna Trylnik - ceniona polska sopranistka. W 1999 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Haliny Słonickiej otrzymując przyznane wówczas po raz pierwszy najwyższe odznaczenie uczelni Medal "Magna cum Laude". W roku 2016 uzyskała tytuł doktora w tej uczelni.

pliki/ckg/grafika/Artykuly/2020/Lipiec/9.08 klasyka.jpgLaureatka wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych - między innymi na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (Nagroda Specjalna, 1997), XXXII Międzynarodowym Konkursie im. Antonina Dvořáka w Karlovych Varach (II Nagroda, 1997), III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (III Nagroda, 1998). Finalistka XLII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Tuluzie i VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Bilbao.

Debiut artystki na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Don Giovannim Mozarta w 2002 roku zaowocował stałą współpracą z najważniejszym polskim teatrem operowym. W kolejnych latach Katarzyna Trylnik brała udział w takich realizacjach jak: La rondine i La boheme Pucciniego, Dama Pikowa Czajkowskiego, Czarodziejski flet Mozarta, Trojanie Berlioza. Kreacje artystki na scenie Opery Narodowej w ostatnich sezonach to Hrabina w Weselu Figara Mozarta, Micaela w Carmen Bizeta, Liu w Turandot Pucciniego, główna postać w Qudsji Zaher Pawła Szymańskiego, a także Alina w nagrodzonej prestiżową International Opera Award Goplanie Żeleńskiego.

Katarzyna Trylnik występowała także m.in. w teatrach operowych Bremy, Monachium i Frankfurtu. Śpiewała na scenach i estradach Augsburga, Dubaju, Moskwy (Teatr Bolszoj), Münster, Paryża, Wilna i na Sycylii oraz w większości polskich filharmonii i sal koncertowych. Kolekcję ról pucciniowskich uzupełniają występy w 2008 roku jako Mimi w La boheme w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Obecnie artystkę usłyszeć można m.in. w roli Rozalindy w Zemście nietoperza (Opera i Filharmonia Podlaska).

Ważną część działalności artystycznej Katarzyny Trylnik stanowią również wykonania koncertowe dzieł operowych oraz udział w licznych koncertach oratoryjno-kantatowych. Do najciekawszych wydarzeń zaliczyć można prezentację opery Wilhelm Tell w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (2008) oraz koncerty inaugurujące kolejne sezony artystyczne Polskiej Orkiestry Radiowej: Nannetta w Falstaffie Verdiego (koncert zarejestrowany został przez Polskie Radio) oraz Zosia we Flisie Moniuszki (2007 i 2009).

W nieustannie poszerzanym repertuarze oratoryjno-kantatowym Katarzyny Trylnik znajdują się takie dzieła jak: IX Symfonia Beethovena, Stworzenie świata Haydna, Te Deum Brucknera, Stabat Mater Dvořáka, Symfonie Mahlera, Msze i Requiem Mozarta, Stabat Mater Rossiniego i Szymanowskiego.

Artystka współpracowała z takimi dyrygentami, jak: Grzegorz Nowak, Łukasz Borowicz, Patrick Fournillier, Valery Gergiev, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Tadeusz Kozłowski, Carlo Montanaro, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Ruben Silva, Antoni Wicherek, Antoni Wit i Tadeusz Wojciechowski, a także cenionymi reżyserami, m.in.: Mariuszem Trelińskim, Januszem Wiśniewskim, Achimem Freyerem, i Keithem Warnerem.

Ewa Pelwecka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. K. Gierżoda i prof. M. Szpinalskiej.

Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła na licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich między innymi u takich profesorów jak: P. Gililov, A. Webersinke, E. Picht-Axenfeld, J. Lateiner, R. Buchbinder, J. Owings, G. Favre. W 1994 roku ukończyła studia podyplomowe w klasie prof.K. Gierżoda.

Od 1994 r. jest pianistką i klawesynistką w Warszawskiej Operze Kameralnej, realizując partię basso continuo oraz partie solowe m.in. w operach W.A.Mozarta ( Don Giovanni, Wesele Figara, Il Re Pastore, La finta Gardiniera, Schuldigkeit, Czarodziejski Flet), G.Rossiniego( Cyrulik Sewilski, Kopciuszek, Włoszka w Algierze, Cambiale il Matrimonio, Sroka Złodziejka, Rossiniada), a także utworach D.Cimarosy, B.Galuppiego,J.Elsnera, M. Karłowicza , K. Kronenberga i innych.

Równocześnie prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju i za granica (Anglia, Austria, Australia, Belgia, Francja, Holandia, Hiszpania, Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Tunezja, Włochy). W swym repertuarze koncertowym posiada liczne utwory Bacha, Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, Schuberta, Liszta, Prokofiewa, Lutosławskiego, Twardowskiego i innych.

16 SIERPNIA

"Przebojowo" - Młodzieżowa Orkiestra Deta im. Feliksa Dzierżanowskiego

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Grodzisku pliki/ckg/grafika/Artykuly/2020/Lipiec/16.08 klasyka.jpgMazowieckim została założona w 2007 roku przez jej obecnego kapelmistrza – Ryszarda Klechę – tamburmajora Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Taką możliwość otrzymał dzięki Panu Burmistrzowi – Grzegorzowi Benedykcińskiemu oraz Dyrekcji Centrum Kultury.

W repertuarze orkiestry znajdują się utwory rozrywkowe, klasyczne, liturgiczne oraz wiele znanych szlagierów. Poza tym orkiestra może się również poszczycić efektowną musztrą paradną.

Zespól znany jest nie tylko w gminie Grodzisk Mazowieckim, ale również w całym województwie mazowieckim. Swoje umiejętności systematycznie prezentuje w kraju, jak i poza jego granicami, między innymi we Francji czy Litwie.

W marcu 2016 roku nastąpiła całkowita rekonstrukcja zespołu.

W związku z rozwojem orkiestry cały czas prowadzony jest nabór chętnych do nauki gry na instrumentach dętych oraz perkusyjnych. Na czas nauki zapewniane są instrumenty, a zajęcia prowadzone są przez doświadczonych muzyków.


23 SIERPNIA

pliki/ckg/grafika/Artykuly/2020/Lipiec/23.08 klasyka.jpg"Muzyka filmowa" - Wakacyjne Trio Wiesława Wysockiego

 Wiesław Wysocki (saksofony,klarnet, piano)

Wiktor Wysocki (saksofon, perkusja),

Konrad Kubicki (bas)

W repertuarze znajdzie się muzyka filmowa polska izagraniczna oraz tematy z najbardziej znanych seriali polskich.

Wiesław Wysocki - klarnecista, saksofonista i pianista. Absolwent Wydziału Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat głównych nagród na festiwalach: „Jazz Juniors” w Krakowie oraz „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, a także wyróżnienia na I Konkursie Improwizacji Jazzowej. Gra na flecie, klarnecie, klarnecie basowym, saksofonach: sopranowym, altowym, tenorowym i barytonowym. Naukę gry na fortepianie i organach rozpoczął pod kierunkiem ojca w wieku 5 lat i realizuje się również jako pianista.

 30 SIERPNIA

"W orkiestrze siła" - Orkiestra Gedeon Richter Polska


Orkiestra została założona w 1974 roku jako Zakładowa Orkiestra Dęta Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa”. W sierpniu 2014 roku Orkiestra obchodziła jubileusz 40 –lecia istnienia.
Pierwszy koncert Orkiestry odbył się 28 kwietnia 1975 roku, od tego czasu, stanowi nieodłączny element życia kulturalnego miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki. pliki/ckg/grafika/Artykuly/2020/Lipiec/30.08 klasyka.jpg

Pierwszym dyrygentem Orkiestry był przez długie lata Leon Olszewski - doświadczony muzyk i kompozytor. Po nim batutę przejął Zdzisław Morawiecki.
W latach 1992 - 2013 roku zespół prowadził Wacław Karoń. W roku 2008 do Orkiestry dołączyła Hanna Chmielewska – artystka Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze oraz Operetki Warszawskiej, co przyczyniło się do poszerzenia i zmiany repertuaru Orkiestry, a także spowodowało że występy Orkiestry zaczęły się cieszyć większym zainteresowaniem.

Od stycznia 2014 r. dyrygentem Orkiestry został Jerzy Wysocki –puzonista - absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, członek Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji Studio S -1 pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego, big bandu Wiesława Piergorólki, Big Warsaw Band, zespołu Asocjacja Hagaw, oraz innych formacji muzycznych. Wiele lat pracował też jako muzyk na amerykańskich i japońskich statkach pasażerskich.

Za całokształt pracy oraz swój wkład w życie kulturalne regionu, Orkiestra Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" została nagrodzona w roku 1999 "Złotą Bogorią" nadawaną przez Kapitułę przy Urzędzie Miasta Grodzisk Maz. a w 2004 roku członkowie Orkiestry zostali uhonorowani złotymi i srebrnymi odznaczeniami Państwowego Związku Chórów i Orkiestr.

W czerwcu 2015 roku Orkiestra zdobyła II miejsce na IX Mazowieckim Festiwalu Orkiestr Dętych w Ursusie.

Z dniem 12 listopada 2009 r. Grodziskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa "Polfa" Sp. z o.o. zmieniły nazwę na GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o. w związku z powyższym orkiestra używa nazwy ORKIESTRA GEDEON RICHTER POLSKA.

Repertuar

Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany i składa się różnych gatunków muzycznych. Przykładem może być muzyka filmowa zarówno polska i zagraniczna (Wiązanka polskich melodii filmowych, James Bond), przeboje muzyki pop (Wiązanka zespołu ABBA), utwory ze świata operetki (Księżniczka Czardasza), muzyki etnicznej (Wiązanka melodii światowych, Wróć do Sorento), jazzu (Tiger Rag), oraz muzyki tanecznej (Besame Mucho, Samba).
Przykładowy repertuar koncertu jest załączony poniżej.

Działalność koncertowa orkiestry

Orkiestra najczęściej koncertuje w centrach kultury na terenie województwa mazowieckiego, między innymi w Grodzisku Mazowieckim, Milanówku, Sochaczewie, Żyrardowie, uświetnia uroczystości państwowe i kościelne, gra dla pensjonariuszy w domach opieki społecznej, w szkołach oraz na terenie macierzystego zakładu- firmie Gedeon Richter Polska. Koncerty Orkiestry cieszą się dużą popularnością w Krynicy Zdrój każdego roku w miesiącu czerwcu.
Orkiestra składa się z 30 muzyków w większości grających na instrumentach dętych, oraz 2 perkusistów, gitarzysty basowego, oraz solistki - sopranistki. Kilku wiodących muzyków ma za sobą doświadczenie w orkiestrach takich jak: Filharmonia Narodowa, Opera Narodowa, Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, oraz inne orkiestry i zespoły zawodowe. Obecność gitary basowej w składzie Orkiestry pozwala na znaczne rozszerzenie repertuaru, oraz poprawia brzmienie zespołu.

Wróć